| HiperSoul a întrebat:

Care este diferenta dintre Academie, Universitate si Institut?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Academia a fost ( in acceptiunea initiala) o institutie culturala pentru pregatire, o scoala superioara culturala si stiintifica.
Universitatea (in latina: universitas, totalitate, uniune, comunitate de profesori si studenți) este o institutie de invatamant superior organizata in facultati care confera grade academice.
Institutul este tot o scoala superioara dar care da oameni pregatiti la un nivel inferior facultatii

| ElenaSA a răspuns:

Academie-Scoala de invatamant superior (de exemplu, Academia de Studii Economice), dar si inalta insitutie culturala care reuneste pe cei mai de seama savanti, artisti (Academia Romana);
Universitate-UNIVERSITÁTE, universități, s. f. Instituție de învățământ superior cu mai multe facultăți și secții, organizată pe facultăți și secții.
Institut-poate fi instituție în care se fac cercetări științifice de specialitate (Exemplu-Institutul de Stiinte ale Educatiei), Instituție de învățământ superior (universitar) în care se pregătesc cadre cu calificare superioară în diferite specialități (exemplu-Institut de Educatie Fizica si Sport-denumire anterioara a Universitatii Nationale de Educatie Fizica si Sport) sau institutie care ofera cursuri de formare-exemplu Institutul Diplomatic Roman