| Ginu a întrebat:

Care e diferenta dintre universitate si academie?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Diferența dintre academie și universitate:
-Academiile pregătesc specialiști cu o anumită orientare, universitățile desfășoară activități de formare multidisciplinară.
-Studiile efectuate la academie se desfășoară într-unul din domeniile științifice. Activitatea științifică la universitate se desfășoară în mai multe direcții.
-La universitate, cerințele pentru calificarea cadrelor didactice sunt ceva mai mari, iar cerințele pentru educația postuniversitară sunt mai stricte.
Rezumând diferentele de mai sus, diferența dintre academie și universitate este nesemnificativă. Prin urmare, atunci când alegei instituția de învățământ, se recomandă să te concentrezi pe poziția universității în tabele speciale de rating.