| Margineanu_Ionut_1998 a întrebat:

Care este diferenta intre Academia de poliție si Academia forțelor terestre?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stii care este diferenta intre un politai si un militar?! Politaiul lucreaza la M.A.I. (Ministerul Afacerilor Interna) si militarul lucreaza la M.Ap.N. (Ministerul Apararii Nationale). Politaiul este jumatate civil. Militaru-i la armata, militar. Eu am fost militar daca mai ai o intrebare.

| Margineanu_Ionut_1998 explică (pentru Salontanul):

Iti mulțumesc frumos!

| Salontanul a răspuns (pentru Margineanu_Ionut_1998):

Cu placere si multumesc si eu!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt cel putin 3 deosebiri:
1.AP este o scoala de politie, apartinand de MAI iar AFT o scoala militara, apartinand M.Ap.N.
2.Din prima aungi ofiter de politie si lucrezi in cadrul MAI iar din a doua ofiter de armata si lucrezi in cadrul M.Ap.N si denumirea gradelor este diferita.
3. Facand parte din ministere diferite si drepturile, obligatii si atributiile ofiterilor sunt diferite.