| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre inginer si inginer diplomat? Cu diploma sau cum?

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

De durata studiilor. inginerii au doar licenta si o durata a studiilor de 4 ani, cei diplomati au si master si durata facultatii de 5 ani. e cam cum erau pe vremuri subinginerii si inginerii. se pare ca ar exista o diferenta intre drepturile de semnatura pe la lucrarile realizate, dar depinde si de domeniul in care isi desfasoara activitatea, apoi e vorba de accesul la doctorat, de drepturile de predare prin invatamantul superior.

| rutanklan a răspuns:

rolling on the floor))) asta ii tare. Inginer diplomat e ala care reprezinta o organizatie sau asociatie inginereasca, de obicei e unul dintre ei desemnat sa faca asta.

| geotechnical a răspuns (pentru rutanklan):

Ce spui tu sunt balarii, mai bine te-ai informa un pic inainte sa raspunzi, diferenta o reprezinta ca sa introdus sistemul bologna in invatamantul superior

| rutanklan a răspuns (pentru geotechnical):

Da mai bine suna varianta mea.

| Bogdan20232024 a răspuns:

Ca sa nu va mai agitati degeaba, cititi legea. HG 645 / 2 august 2000

| Demian_Nicolae-olimpiu_1958 a răspuns:

La noi in Romania este inginerul care plimba o geanta diplomat.