| anais13 a întrebat:

Unde pot lucra ca fată cu diploma de inginer?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce fel de facultate de inginerie ai terminat!
Constructii, mecanica, auto, automatizari, electronica samd.

In orice caz, nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, asta fiind problema ta dupa terminarea facultatii, sa-ti gasesti singura loc de munca, sa afci aplicatii si sa te prezinti la interviu, alaturi de ingieneri cu experinta, care pot fii fete sau baieti.

| anais13 explică (pentru Violleta2022):

M-ar interesa sa merg la facultatea de inginerie electrică, energetică și informatica aplicată. Dar nu stiu ce job mi-as putea găsi ca fata, având in vedere ca nu mi-ar plăcea sa stau pe șantier

| Violleta2022 a răspuns (pentru anais13):

Depinde unde vei gasi un loc de munca, industria, compania, bafrica sau atelierul care va avea la acel moment un loc liber, iar asta este simplu sa vezi, ca pozitia apare avertizata intr-un ziar, sau online ori la vreo agentie de recrutare.
Pozitiiile de inginer nu apar zilnic sau lunar, ca nu ies la pensie in fiecare zi cate un inginer, de aceea va fi usor sa le gasesti avertizate, dar trebuei sa fii constienta ca vei concura intotdeauna cu colegii tai care termina aceeasi facultate in acelasi timp cu tine si evident, cu generatii mai vechi, care au deja vechime in acel domeniu.
Daca nu-ti place santierul, te poti orienta la ceva de fete, inginerie chimica, alimentara, tricotaje, confectii samd.

| Speranta12 a răspuns:

La multinationale. Mai ales la alea nemtesti din orasele mari din Ro.

| LeSuiton a răspuns:

Ce diploma de inginer ai?

| Violleta2022 a răspuns (pentru LeSuiton):

Nu are inca nici o facultate, abia a terminat a 12-a!