| anonim_4396 a întrebat:

Care este salariul magistratilor in 2020?

2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Salariul unui magistrat depinde de foarte multi factori:
1. Daca este judecator sau procuror;
2. Rangul instantei: judecatorie, tribunal, curte de apel, ICCJ etc. Aici este si o anomalie: sunt magistrati care profeseaza la un esalon de jos, dar iau salarii de instanta superioara, deoarece li se permite sa dea examen pentru asa ceva.
3. La procurori depinde si de formatiunea din care fac parte: cei de la DNA si DICOT au salarii mai mari.
4. Pe langa salarii, magistratii primesc si sporuri: munca grea, conditii periculase, relatii cu publicul, indemnizatie de sedinta etc.