| anonim_4396 a întrebat:

Care este salariul unui actor de teatru in Romania?

5 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Artisti talentati fac foamea in Romania,arta se face din placere si nu se rezuma doar la un specific sau un domeniu,se extinde in toate ramurile vietii.
Nu cred ca este un salariu anume,dar castigul din actorie,precum orice alta arta depinde de multi factori,de exemplu:
-cat de talentat esti; cat de cunoscut esti;
-cat poti sa vinzi(bilete la spectacole); daca vine multa lume sa te vada,esti si talentat cel mai probabil si vei castiga mai bine decat un novice.
In ziua de azi,se mai duce lumea la teatru? S-au inchis atatea teatre si cinematografe in tara, lumea e comoda, sta in casa pe Netflix, nu zic ca nu sunt si spectacole teatrale interesante, dar mai rar.
Plus ca mai nou, stand-upul este noul teatru.

| JicaContra a răspuns:

C A N D
?!?
in momentul asta absolut, ABSOLUT
M A T R E T
E ZERO ABSOLUT
pentru ca teatrele sunt inchise!

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Eu ma refer in general!

| Eireann a răspuns:

Nu au salariu lunar, nu sunt angajati full time, e pe baza de contract. Cel care zice 2 replici nu primeste la fel de mult ca cel din rolul principal.