| AdrianBica a întrebat:

Care este varsta minima pentru a ma calugari?

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ai luat o foarte buna decizie si dupa parerea mea esti un om care merita respect.
Pai trebuie sa ai peste 18 ani, oricum ca sa fii mai sigur discuta cu un preot/calugar si vezi ce te indruma el, ce pregatire iti trebuie.Pana te vei duce la manastire incearca sa duci o viata cat mai curata.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Eu credeam ca trebuie sa ai minim 18 ani, sa fii major, sa poti decide pentru tine, la fel ca si in cazul casatoriei. Am citit pe net ca sunt copii care sunt crescuti in manastire, dar nu cred ca se pot calugarii pana nu implinesc 18 ani. Vezi si tu mai jos
http://www.biserica-mihai-viteazul.ro/ro/index/cadru/calugar.htm
" Vârsta minimã pentru primirea în mãnãstire, ca novice, este de 16 ani (cu acordul scris al pãrintilor sau tutorilor).
Minorii vor depune si consimtãmântul scris al ambilor pãrinti sau al tutorilor." Vezi restul regulilor la adresa de mai jos. Acolo spune ca trebuie sa parcurgi niste etape si doar daca te dovedesti vrednic poti merge mai departe
http://www.nistea.com/regula.htm

| Minks a răspuns:

rolling on the floor esti defect frate. Cum naiba poti sa stai fara p*zda?

| RUMBURAK a răspuns:

Respect daca ai luat decizia asta ai tot respectul meu.doamne ajuta.si roaga-te si pentru mine pacatosul.

| ZOON a răspuns:

Eu zic sa te mai gandesti esti sigur ca asta vrei bine daca tie iti place si ai credinta in Dumnezeu nu am nimic impotriva dar gandeste ca ani adolescentei no sa tii dea nimeni inapoi eu cred ca 18 nu stiu intreaba la o manastire cel mai bine

| anyska a răspuns:

Optesprezece cred,,

| BigV a răspuns:

Esti o victima a manipularii in masa! A-ti dedica viata unei chestii inexistente(viziunea bisericii asupra lui Dumnezeu, el exista dar nu cum este vazut de catre omul de rand, uita-te si tu cate neclaritati sunt in biblie) este o mare prostie! Gandeste-te bine, chiar merita?