| anonim_4396 a întrebat:

Care profesie vi se pare cea mai  respectabila?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca stau sa ma gindesc, nu prea vad ce meserie nu ar fi respectabila. Pentru ca o meserie presupune, deprinderea, invatarea ei si iti ofera posibilitatea de a cistiga bani cinstiti, prin munca. Asta inseamna ca si doctorul sau profesorul, au meserii la fel de respectabile ca si lacatusul sau agricultorul. Si nu in ultimul rind, toate sint la fel de necesare societatii. Important este sa faci ceeace iti place.

15 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Toate daca sunt facute cu cap, atentie, inteligenta si pasiunewinking

cami
| cami a răspuns:

Ce intrebare buna...in fiecare zi stau in oglinda si ma intreb."oare sa ma fac doctor sau OPC`ist thinking "..."jurnalista sau actrita?"...uofff...ma simt deja obosita.chiar daca mai am multi ani pana la momentul decisiv, eu.ma consult de pe acum cu lumea.pentru viitorul meu happy...in orice caz, o meserie curata, in care sa stai doar cu pixul si hartia in fata.

mariana
| mariana a răspuns:

Fiecare profesie este respectabila, daca este facuta cu pasiune, competenta si daruire, pentru ca se stie ca"omul sfinteste locul", prin faptele sale.
Dupa cum se stie, diviziunea sociala a muncii, are darul ca fiecare profesie sa fie necesara si respectabila in acelasi timp, pentru ca nimeni "nu le poate face pe toate". Daca toti ne-am face doctori, profesori, juristi, economisti, ingineri sau orice alta profesie care necesita studii superioare, cine ar mai lucra pamantul, pentru a ne hrani cu roadele sale, cine s-ar mai ocupa de cresterea animalelor, cine ar coace painea, ar gati bucatele, ar repara masinile si utilajele si cine ar mai curata strazile etc?
Daca una din aceste profesii ar lipsi, noi toti am avea de suferit, pentru ca toate profesiile sunt necesare si toate, daca sunt realizate cu simt de raspundere si competenta, se considera ca sunt activitati respectabile.
Cine desconsidera una din profesii si pe oamenii care se ocupa de realizarea ei, acela nu este un om in adevaratul sens al cuvantului, pentru ca nu apreciaza la justa valoare contributia acelei profesii la viata de zi cu zi a unei comunitati fie ea sat, comuna, oras sau municipiu.
Oamenii sunt diferit dotati de la natura, unul poate da rezultate deosebite in cercetare, in invatamant, in tehnica
sau alta profesie mai dificila, iar altii nu au aceasta capacitate intelectuala si pot doar sa faca niste activitati cu aplicabilitate practica, dar care au importanta pentru traiul nostru de fiecare zi si atunci trebuie sa existe profesii pentru fiecare om, in raport cu posibilitatile sale intelectuale, fizice sau de ce nu materiale, pentru ca sunt multi oameni care au o instructie scolara limitata, cu toate ca au o inteligenta nativa, pentru ca n-au avut posibilitatea sa aiba parte de o pregatire scolara sustinuta.
Asa ca, nu este respectabil sa furi, sa talharesti, sa profiti de munca altuia, insa este respectabil sa muncesti, indiferent de genul profesiei sau meseriei pe care o realizezi.

| borsec a răspuns:

Nu cred ca exista o functie nerespectabila, pana si pe Dl. gunoier il respectam fiindac ne ia gunoiul din fata acasei.

prfml
| prfml a răspuns:

Cea de preot.

| csintalan a răspuns:

...pentru care esti cel mai bibacs,...

leonardk
| leonardk a răspuns:

Toate profesiile au partea lor de respectabilitate. Depinde de cine o practica. Unii ridica profesia la rang de respectabila altii o ingroapa prin cum profeseaza. Si Ciomu tot medic e - nu?(si multi altii ca el)

| sese a răspuns:

Te rog defineste :respectabil?

| ioana_5498 a răspuns:

O cariera in cadru' armatei sau sri mi se pare cele mai respectabile...cine a scris doctor...nu a dat ink mita ca sa nu fie ignorat

| mariana_7566 a răspuns:

Nu conteaza ca meseria sa fie respectabila conteaza de tine daca te poti face respectat pe functia, profesia, meseria, locul tau in societate etc cum vrei tu sa-i spui.la asta trebuie sa te gandesti. daca poti sa faci ceva bine si la asta adaugi responsabilitate si profesionalism inseamna ca faci din meseria ta "o meserie respectabila"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca turismul deoarece,specialitatea e interesanta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca turismul deoarece, specialitatea e interesanta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Tu ca persoană trebuie să fii o persoană care te respecți și respecți pe ceilalți ca să fii și tu respectat.
Meseria nu are o așa mare relevanță.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum adica ...respectabila? sa inteleg ca un gunoier, care a fost un profesor de literatura foarte bun, si a ajuns gunoier, din motive respectabile, este mai putin respectabil? dar cel ce sapa wc-uri? sau care face hartie igienica? hai sa facem... pipi In sus ...sambata seara.