| MillerWxz a întrebat:

Care sunt atribuțiile unui procuror criminalist, dar ale unui anchetator?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu exista procurori criminalisti. Exista procurori, persoane care se ocupa cu cercetarea cazurilor penale: de la mici furturi, pana la crime. Exista procurori anchetatori ajutati de politia criminalista, care fac primele cercetari in asemenea cazuri. Politistul anchetator ancheteaza un caz penal sub indrumarea procurorului de caz.
Mai exista si procurori de sedinta, care participa la procesele penale si la acele civile unde legea prevede.
Atributiile unui procuror sunt trecute - in mare - in regulamentul de functionare a parchetelor si in istructiuni de uz intern.
Atributiile unui anchetator sunt prevazute in documente de uz intern al politiei si parchetului.