| bogdan1004 a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa devii procuror criminalist? Pot avea daca sunt procuror criminalist? Ce diferenta e >intre"procuror""procuror >criminalist""criminalist"

Răspuns Câştigător
| Octa00 a răspuns:

"raluk27", baiatul nu ti-a cerut sa ii distrugi visul cu parerile astea comuniste, cum ca e prea greu, si etc. Daca era prea greu sau imposibil, nimeni nu ar mai fi devenit procuror criminalist in Romania. E clar ca cei care de ani buni, aproape un deceniu incearca, nu sau straduit destul. Si de unde stii ca Bogdan nu e foarte destept si intra din primul an? Nu mai incerca sa vii tu cu demoralizari. Lasa-i pe toti sa decida cat este de greu. Nu inseamna ca le va fi la toti greu, daca tie ti-a fost.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de drept, cu licenta, sa reusesti la examenul de intrare la INM, faci 2 ani aici, sa reusesti la examenul de absolvire, sa faci stagiul, sa reusesti la examenul de definitivat si sa te specializezi pe infractiunile de mare violenta - omor, omor calificat, lovituri cauzatoare de moarte, etc.
Orice procuror poate fi procuror criminalist daca se ocupa de acele infractiuni, in principal sau exclusiv.
Criminalistul este un specialist in descoperirea si strangerea probelor pentru dovedirea infractiunilor. Numai bine!

| bogdan1004 explică:

Uau ai gasit o muzica populara.esti jalnic

| raluk27 a răspuns:

Mai fratilor, m-ati innebunit cu procurorul criminalist. E mare lucru sa ajungi procuror. Ati vazut prea multe filme. E foarte nasol sa fii la locul crimei. Daca ti se face rau cand vezi sange, mai bine reorienteaza-te.

| bogdan1004 explică (pentru raluk27):

1.nu prea ma uit la filme gen csi, ncis
2.nu mi-e rau de la sange:d
3. ce e asa de greu?

| raluk27 a răspuns (pentru bogdan1004):

1. De undeva ti-a venit ideea cu "criminalist". Si am intuit ca ai auzit de la altii sau te-ai uitat la filme
2. Nu te gandi la sangele care curge cand te intepi sau te duci la analize. Fa rost de o caseta video cu cercetarea unui omor deosebit de grav sau du-te la un curs de medicina legala si vezi daca rezisti
3. Ce e asa de greu? Pai nu stiu..ma gandeam si eu la majoritatea absolventilor de drept care isi pierd 2, 3, 4 ani din viata invatand si incercand an de an sa fie admisi la INM (in conditiile in care multi dintre ei aveau 9 si 10 in facultate)

| bogdan1004 explică (pentru raluk27):

Las am intrebat frumos si a venit tu cu ideeile tale:
1.Nu pun la suflet ce ai scris
2.Nu sterg "Visul" acesta din memorie pentru una ca tine
3.Nu nu mi-e rau, greata de la sange,
4.Si daca as face rost de o caseta ce s-ar intampla? As lesina?

P. S.: fata vezi ca tu joci un joc la care eu am mai jucat si te vei arde.

| raluk27 a răspuns (pentru bogdan1004):

Ai intrebat frumos, ti-am raspuns frumos.
1. Scopul meu nu a fost sa te fac sa te razgandesti, ci sa-ti arat realitatea. Este evident ca nu o cunosti, din moment ce nici macar nu ai inceput facultatea de drept. Pe principiul: inainte de razboi, multi viteji se-arata.
2. Da, ai lesina daca ai vedea cantitati industriale de sange si ai simti miros de cadavru in descompunere.
3. Te invit sa te uiti aici:
http://www.inm-lex.ro/index.php?MenuID=36&DetailID=1432

Facand un rezumat: sunt 3000 de candidati, din toata tara, care concureaza pe 200 de locuri (100 pentru judecatori, 100 pentru procurori). Media (calculata pentru toate cele 3 probe) minima este 7. Sunt multi care iau peste 8. 50 si nu se incadreaza in cele 200 de locuri.
Deci cam asta e partea dificila. Chestia cu "criminalist" e un rahat, e ultima chestie la care iti sta mintea atunci. E ca si cum ai spune :vreau sa ma fac doctor, ca sa fac injectii le oameni. Procurorul practica tot ce inseamna drept penal si drept procesual penal (deci nu numai infractiunile contra persoanei). Criminalistica e doar o mica parte. Si stai calm ca o sa ajungi si la crime.
Eu iti urez success, dar vorbim dupa ce dai licenta si sustii pentru prima data examenul de admitere la INM.
"fata vezi ca tu joci un joc la care eu am mai jucat si te vei arde".
Cum asa? Ai fost vreun procuror si nu stiu eu?
PS: Eu am fost ca tine, invers nu cred 

| bogdan1004 explică (pentru raluk27):

Ai fost procuror?

| raluk27 a răspuns (pentru bogdan1004):

Nu, dar am terminat o facultate in domeniu (si nu a fost deloc usor) si am experienta unui examen la INM

| bogdan1004 explică (pentru raluk27):

Poti sa imi dai id tau de mess sa vb? mai multebig grin

| Maria_Andre_1991 a răspuns (pentru raluk27):

Din linkul trimis de tine, absolut niciun candidat la procuratura nu are medie peste 8, 5 iar dintre toti admisii din acest an abia 11 au reusit asemenea performanta. De unde atatea genii nedescoperite? [ http://www.mediasinfo.ro/......finale.pdf - Rezultatele din 2012 ] PS Nu e nimic socant la o necropsie/autopsie, am facut asa ceva din anul 3 de medicina, e doar surprinzator primele dati, iar cu mirosul te obisnuiesti, devine aproape imperceptibil dupa o scurta vreme petrecuta in sala de necropsie.;)

| raluk27 a răspuns (pentru Maria_Andre_1991):

Momentan esti foarte tanara (ca sa nu zic mica). Cand ai sa vezi cat muncesti pentru acel opt, ai sa te convingi de ce e atat de greu sa intri. Eu iti propun, in masura in care esti la drept, sa dai la INM si sa ne spui si noua daca ai reusit sa intri din prima, cu ce nota si in cat timp ai ajuns procuror (criminalist)winking

| Maria_Andre_1991 a răspuns (pentru raluk27):

Nu e nevoie sa dau la INM, sa intru din prima, si sa ajung procuror criminalist ca sa ma conving de stiu eu ce dificultate, cand cineva apropiat mie a fost admis anul trecut, si stiu in ce a constat munca respectiva. Si mie, personal, nu mi-e teama de efortul unui studiu serios.

| KimYume a răspuns:

Si eu tot asta vreau sa devin big grin love struck