| Belllla a întrebat:

Ce materii trebuie invatate pentru procuror criminalist?

13 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Crminalistica, drept penal, psihologie judiciara. Nu prea am inteles sensul intrebarii. Aceste materii le inveti la facultatea de drept. Daca vrei sa le inveti tu pentru tine, cred ca e putin mai dificil.

| LolaLollita a răspuns:

Ai nevoie de Facultatea de Drept, iar apoi Magistratura. Ca materii: istorie, engleza, gramatica + tot ce tine de drept.

| michelia a răspuns:

Trebuie sa termini dreptul ca sa devii procuror de orice fel.
Uita-te pe site-ul facultatii pe care ai vrea s-o urmezi care e modalitatea de admitere.
La Iasi de ex, anul asta a fost asa:
conditiile de admitere
- 50% -test la Limba Romana;
- 50% – media examenului de bacalaureat.

| cristiiiiiii a răspuns:

Pentru aceasta meserie trebuie sa urmezi facultatea de drept. Trebuie invtat drept penal, psihologia judiciara

| Mareacluj a răspuns:

Un procuror criminalist in primul rand e un procuror. Pt.a ajunge procuror, trebuie sa faci facultatea de drept si dupa ce o termini sa faci Institutul National al Magistraturii. Exceptional se poate deveni magistrat (procuror sau judecator) si prin alta modalitate decat INM si anume, daca ai 5 ani vechime intr-o profesie ca avocat, politist, consilier juridic, poti participa la un concurs pentru ocuparea posturilor care se scot. Insa ca regula trebuie sa faci 2 ani de INM. Dupa 2 ani, intri in sistem procuror stagiar/judecator stagiar, dupa acel an de stagiatura dai un examen de capacitate, in urma caruia esti repartizat ca judecator/procuror la o judecatorie, respectiv parchet de pe langa judecatorie. Dupa ce faci o vechime de 5 ani in sistem (in prezent cei 2 ani de INM se calculeaza in vechimea in magistratura, insa in viitorul foarte apropiat se preconizeaza ca cei doi ani nu vor mai intra in vechimea in magistratura, asa ca va fi nevoie de 5 ani de vechime efectiva in functia de judecator/procuror), se poate participa la concursul de promovare la tribunal, respectiv, parchetul de pe langa tribunal. Cum pe tine te intereseaza cum poti deveni procuror criminalist, am sa ma refer doar la asta. Asadar dupa 5 ani de vechime in magistratura, poti participa la concursul de promovare (in functie de locurile care se scot anual, si nu in fiecare an se scot locuri la toate parchetele, ci depinde de cate locuri se vacanteaza). In momentul cand ajungi la parchetul de pe langa tribunal poti deveni procuror criminslist. Trebuie sa stii ca numai dupa ce promovezi la p.de pe langa tribunal se poate vb.de procuror criminalist, la parchetul de pe langa judecatorie, nu exista aceasta categorie de procurori, intrucat aceste parchete nu au in competenta infractiunile privind dreptul la viata (omorul, loviri cauzatoare de moarte, alte infractiuni intentionate al caror rezultat mai grav-moartea-se produce din culpa, asazisele infractiuni praeterintentionate). La parchete in general procurorii sunt de doua feluri: cei care fac urmarire penala si/sau supraveghere (munca cu organele de politie) si cei judiciaristi, care sustin actiunea penala in fata instantei (intra in sala). Un procuror care la p.de pe langa judecatorie se ocupa cu supravegherea/urmarirea proprie, are cele mai mari sanse ca dupa promovare sa poata fi procuror criminalist. De altfel, cei de pe sectorul judiciar evita sa se implice in chestii din astea mai "murdare". In general intr-un parchet de pe langa tribunal exista 1, 2 procurori criminalisti din 20-40 de procurori in acel parchet. Intrucat am vazut inca o intrebare de a ta raportata la partea de salarizare, trebuie sa stii ca in tara noastra atat procurorii cat si judecatorii au aceleasi salarii in functie de vechimea in magistratura si de grad (judecatorie, tribunal, curte de apel, ICCJ sau parchetele de pe langa acestea). Deci un procuror criminalist cu acelasi grad si aceeasi vechime ca si un coleg al sau ce face ancheta/supraveghere sau intra in sala de judecata, au aceleasi salarii. Mai multe infotmatii poti gasi pe site-ul pe care l-a indicat Dani3130 sau pe WWW.csm1909.ro. Sper ca te-am lamurit cat de cat.

| ACAB1312 a răspuns:

Chestii legate de profilul stiinta thinking

| Dany3103 a răspuns:

Buna, vezi ca gasesti aici http://www.inm-lex.ro/

| zoeZoe a răspuns (pentru Dany3103):

Crezi ca ea e deja procuror cu nickul Pisi?

| Dany3103 a răspuns (pentru zoeZoe):

Daa thinking ai dreptate laughing eu am incercat sa ajut cum pot...

| Belllla explică:

Dragii mei fraieri, eu am pus o intrebare normala si asteptam sa mi se raspunda, nu asteptam sa comentati voi nick`u meu. Bine?winking

| Mareacluj a răspuns (pentru Belllla):

Da, chiar ca suntem fraieri, ca ne pierdem vremea sa-si raspundem, ca apoi sa ne jignesti!

| Belllla explică (pentru Mareacluj):

Bine punctat! laughing

| Georgiana_2129 a răspuns:

Aproximativ tot ce faci in timpul facultatii. Insa depinde cum vrei sa devii procuror, adica poti sa urmezi inm-ul sau sa fii consilier timp de 5 ani dupa care sa te indrepti catre ce meserie vrei.