| catycatyvb a întrebat:

Care sunt avantajele si dejavantajele unei profesoare de romana? Raspunsul castigator primeste fundita :*.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu se merită, crede-mă. Am predat doi ani, in timpul facultatii limba si lit. română+ latină. Sa nu crezi ca un profesor de română are salariu mai mare decat cel de desen, sau decat cel de religie. Salariile sunt la fel, nu conteaza ce predai. Conteaza gradele pe care le ai (definitivat, titularizare, gr 2, gr 1, wau, si sa nu uit vechimea, cel mai mult vechimea!). Elevii sunt cum sunt, unii nu sunt dornici sa invete. Vin la scoala pentru prezenta.Pe lângă asta trebuie sa le suporti zbieretele din pauze, tâmpeniile de la ordinea zilei, analfabetismul (sunt multi care ajung intr-a 5-a si trebuie sa-i inveti sa scrie, ca învătătoarea n-a "avut" timp sa-i invete. Ore in particular? Daca esti la țară, nici sa nu te gândesti! Pe ăia nu-i intereseaza invatatura, decat coada vacii si stâna cu oi. Daca esti profă la oras (iti trebuie pile grozave pentru asta, crede-ma!) ai sanse sa meditezi, dar majoritatea care-ti cer acest lucru sunt elevii tai, care o fac cu un scop (ori de a primi note mari, ori ca sa nu-i lași repetenti). Avantajul, singurul avantaj, as considera ca e vacanta. Dar sa nu te gandesti ca ai vacante lungi, precum elevii! NU! Profesorii sunt obligati, pe parcursul vacantei, sa se prezinte la scoala, sa-si facă activitatea. Asta nu o stiai, nu? Si vai, daca nu-ti iei titularizarea (iti trebuie medie foarte mare) inveti ca un nebun an de an, unii ajung la pensie si inca dau examen anual pentru post, asta ca sa nu fie suplinitor toata viata, până la pensie. Am o soră, ea incă predă, are toate gradele (anul asta dă gr1), si salariul sa nu-ti spun ce mic este! Nu-i mai place in invatamant, s-a saturat de meseria asta, după... 11 ani! Vine acasa obosită, fara chef, isi bate capul cu toti neispravitii. Trebuie nervi de otel. Daca esti pregatită sa infrunti viata de profesor, n-ai decat! O sa-ti aduci aminte ce ti-am zis si vei ajunge la vorbele mele(daca ai memorie buna)

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantaje n-au. Decat daca arata bine, poate se marita cu unul cu bani.

| victorandrei a răspuns:

Avantaje : castiga bani din pregatiri in particular
dezavantaje: salariu mic, batai de cap cu toti prostii big grin

Răspuns utilizator avertizat
| iulia91 a răspuns:

Daca iti plac copiii, avantajul este ca vei lucra toata viata cu ei laughing cred ca asta e singurul. si eventual vacantele, mai lungi decat concediile, in general. Principalul dezavantaj este salariul foarte mic. Trebuie sa ti placa cu adevarat, ca sa merite sa faci cariera din asa ceva happy