| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai grele specialitati medicale? Ce parere aveti de psihiatrie?

5 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Toate sectiile de chirurgie, avand in vedere de cata precizie este nevoie.Este solicitanta, insa toate specialitatile sunt importante si serioase.Psihiatria este ok, pe langa cunoasterea medicala consider ca trebuie si psihologie deci e destul de solicitanta si ea. Insa fiecare cu talentul sau. Unuia neurochirurgia i se va parea ok, pentru ca are chemare, altuia i s-ar parea grea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ești student la medicină trebuia să fi știut până acum acest lucru; dacă ești elev aspirant la medicină vei afla singur. Nu sunt specialități ușoare și dificile, toate sunt la fel funcție de cel care urmează specialitatea respectivă.

| oz_1736 a răspuns:

Uite-te la tine. Cauta-ti defecte si placeri. Iti tremura mâinile, iti plac copiii, esti meticulos, esti foarte calm, nu ai rabdare. Vrei meseria doar pentru bani? Apoi compară-te cu diferite secții si iti vei afla viitorul. Dar sa stii, orice ar fi, sa fie din placere, ca banii oricum vin. Baftă

| HerculePoirot a răspuns:

Psihiatria e una dintre cele mai joase trepte ale medicinei alaturi de medicina de familie si pediatrie, deci nivelul lor de dificultate este ceva mai scazut, iar pe de alta parte vin spumele precum neurochirurgia, chirurgia cardiovasculara, chirurgie generala (astea se fac 6 ani la rezidentiat). Bineinteles ca acum nu poti sa compari un psihiatru sau un pediatru cu un neurochirurg de exemplu.Responsabilitati diferite, riscuri diferite, nivel de stres diferit etc.

| Karol1877 a răspuns:

In general toata medicina e grea. Mai grele sunt neurochirurgia ( operatii pe creier), chirurgul ( operatii la inima, etc. ). Psihiatrul doar prescrie prospecte si incearca sa-i calmeze pe cei cu probleme psihice.