| liviaa a întrebat:

Care sunt partile neflexibile din propozitie?

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Partile de vorbire neflexibile sunt numai 4:adverbul, prepozitia, conjunctia, interjectia.Se numesc asa intrucat nu nu se declina sau nu se conjuga.(Locutiunea este cu totul altceva si anume un grup de cuvinte cu valoarea unei parti de vorbire.In functie de partea de vorbire inlocuita ele pot fi substantivale, adjectivale, verbale, adverbiale, prepozitionale, conjunctionale.)

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Alea care nu se pot indoi. Fa bine si nu-ti mai posta temele aici!

| Vizitiul a răspuns:

Cred ca te-ai exprimat gresit! Este vorba de partile de vorbire neflexibile, care sunt in numar de cinci, asta din cate imi amintesc eu:adverbul, conjunctia, interjectia, prepozitia, locutiunea. Sunt sigur ca si tu le detineai in caietul de gramatica!

| catthshshshs a răspuns:

Aici nu se fac teme.Incearca sa afli singura.

| Nu conteaza a răspuns:

Prepozitiile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adverbul; prepozitia; conjunctia; interjectia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu...asta imi trebuie si mie...pentru la scoala ca sa iti zic clar.NU STIU! NU STIU D-ASTEA!

| Alex_7297 a răspuns:

Părţi de propoziţie neflexibile? Cred că le confunzi cu părţile de vorbire! Ca să-ţi dau un "indiciu", părţile de vorbire neflexibile sunt cele care nu îşi schimbă forma (nu au categorii gramaticale)!

| Gosh. a răspuns:

Cred ca exista o confuzie...
Presupun ca te referi la partile neflexibile de propozitie, nu din propozitie.
Acestea sunt interjectiile(au!), conjunctiile (si), adverbele (bine), si prepozitiile (de)