| Hort_Sergiu_1997 a întrebat:

stie cineva care sunt partile de vorbire (flexibile si neflexibile) si cele de propozitie si intrebarile lor?

Răspuns Câştigător
| unprietenaproape a răspuns:

De vorbire
substantiv - denumeste obiecte fiinte kucruri ex
adjectiv - arata insusiri ale substantivelor
pronume -tine locul unui nume
numeral - arata numarul
verb - o actiune o stare sau
adverb 0 nu stiu cauta tu
de ptopozitie principale
predicat verbal arata o actiune aratand cine este subiectul raspunde la intrebarile ce se spune despre subiect ce face el
nominal arata o insusire sau o caracteristiva aratand cine este cum este subiectul
subiectul parte principala de propozitie despre carese spune ceva cu ajutorul predicatului. cine ce

secundare
atributul determina un substantiv sau substitut al acestiua
care ce fel de a a ai ale cui cati cate
comp; emebtul direct am uitat parca arata obiectul asupra caruia se exercita o qctiune sau rezultatul ei
pe cine, ce
complementul indirect- despre cine despre ce cu cine cu ce la cine la ce pentru cine pentru ce

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ceea ce ți-a dat „răposata" e mai degrabă „epitaf" din lumea de dincolo, decît răspuns.
Și tu, măi Sergiulică, te-ai aruncat așa „ca broasca-n ciment " și te-ai grăbit să-i dai funda.
Normal, dacă habar nu ai ce ai primit.
Un răspuns (aproape)bun a dat ionuț.

| yyoonnuutt a răspuns:

Partile de vorbire flexibile sunt: substantiv, adjectiv, verb, numeral si pronume
Partile de vorbire neflexibile sunt: adverbul, prepozitia, conjunctia, interjectia.
Partile de propozitie sunt: predicatul-ce face?, subiectul-cine?, atributul-care? ce fel de?(de mai multe feluri) si complementul-pa cine? ce? cand? cum? unde? si alte intrabari(de mai multe feluri.Astea sunt notiuni generale nu spuse chiar in deteliu dar exacte. Sper ca te-am ajutat.

| DenisaAlle a răspuns:

Buna! Uite aici cam ce cred ca ar trebui sa stii.
Parti de vorbire(morfologia)
FLEXIBILE-substantivul
-adjectivul
-pronumele
-numeralul
-verbul
Din toate flexibile rezultatonguearti de propozitie(Sintaxa)
-subiect(principal)
-predicat(principal)

-complement(secundar)
-atribut(secundar)

NEFLEXIBILE-adverbul
-prepozitia
-conjunctia
-interjectia

Sper ca asta ai vrut sa stii... Spor la invatat! :*

| corolav a răspuns (pentru DenisaAlle):

Dar numeralul și articolul (la cele flexibile)cui le-ai lăsat?

| Macovei_Morionela_2001 a răspuns:

Neflrxibile:Articolul