| BiancaBia23 a întrebat:

La ce intrebare raspund partile de vorbire : flexibile si neflexibile.
Iar la ce intrebari mai raspund partile de propozitie : secundare si principale.
Dau FUNDA la cel care raspunde cel mai bine.

Răspuns Câştigător
| maria6 a răspuns:

Cine?=subiect
Ce face? =predicat
Ce fel de?=atribut
Pe cine, ce, despre cine, cu cine, unde, cand, cum, cui? =complemente
Partile de vorbire sau valorile morfologice se recunosc altfel, nu dupa intrebari.
Substantive- mama, banca, oras
verbe- a scrie, a fugi
pronume- eu, el,... mie tie etc.
adjective- frumos, destept, ALBASTRU
NUMERALE- TREI, CINCI, primul, al doilea...
Neflexibile- adverb (aici, acolo, azi, ieri, bine, rau), prepozitie (de, din, la, in, pe, cu, deasupra, dedesubtul...), concjunctie (si, iar, sau, sa, ca,, desi, deoarece...), interjectie (of!, vai!, ham-ham!, tic-tac!).

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Am o întrebare. Știi care sunt unele și care sunt celelalte? Le-ai putea recunoaște?