| raluca_chifa a întrebat:

Care sunt prevederile legale privind orele de munca suplimentare? Cum ar trebui sa fie compensata?

1 răspuns:
cristian
| cristian a răspuns:

Aceste prevederi sunt stipulate in codul muncii.
Orele suplimentare nu se platesc. Ele ar trebui compensate in luna urmatoare prin libere platite.
Art. 119. [compensarea muncii suplimentare prin ore libere plătite]
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 30 de zile după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
Daca ai un interes sporit uite aici :www.codulmuncii.ro