| bibilovey a întrebat:

Care sunt pricipalele activitati ce trebuie intreprinse pentru a asigura cresterea vanzarilor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu intrebi teoretic sau chiar lucrezi in vanzari?
Uite cateva idei practice:
Daca sunt vanzari catre clienti individuali:
- servicii personalizate
- un plan de bonificatie la un anumit volum de cumparaturi
- scrisori de apreciere a faptului ca sunt clientii tai/firmei de Paste si Craciun
- intocmirea unei fise personale care sa contina: produsele favorite, data nasterii, hobby-uri, informatii esentiale pentru viitoarele comenzi.
- sa aiba telefonul agentului pentru a putea comunica orice neplacere aparuta in urma utilizarii produsului
- dupa o anumita perioada sa i se ceara o recomandare pe care ar putea-o da unui prieten sau cunostinta care ar putea sa se bucure la randul ei de aceste servicii, oricum o va face daca chiar se simte respectat.

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cresterea calitatii, amabilitatea vanzatoruli, publicitatea, diversificarea gamei de produse sau servicii, alegerea unui vad bun, promotii si reduceri cu diferite ocazii, marketing de piata, etc.

| cristianpopa a răspuns:

Participarea la seminarii de vanzari; citirea cat mai multor carti de vanzari (Zig Ziglar - Arta Vanzarii, Jeffrey Gitomer - Biblia Vanzarilor), ascultarea unor CD-uri despre vanzari, apoi aplicarea tehnicilor descoperite. Munca de teren; prospectare; recomandari; si dezvoltare continua. SUCCES!