| hot_8687 a întrebat:

Cum as putea sa ma imbrac pentru un interviu?
As vrea sa ma angajez in domeniul vanzarilor si sunt chemata luni la interviu...trebuie sa fac o impresie foarte buna.sa fiu aleasa!happy

Răspuns Câştigător
| Rizer a răspuns:

Tinuta pentru interviu este foarte importanta pentru ca intregeste imaginea angajatorului despre tine. Alege cu atentie comportamentul si imbracamintea ta de interviu.

Statisticile spun ca 70% din mesajul pe care il transmiti este exclusiv vizual. Alege sa transmiti un mesaj elegant prin tinuta ta.

Pentru femei, cea mai potrivita este o tinuta clasica, sobra, simpla dar de bun-gust. Taiorul si fusta sau pantalonul pot fi o varianta adecvata de imbracaminte de interviu. Nu te incapatana sa porti negru, alege mai degraba culori pale in tonuri de crem, bej sau gri. Eticheta spune ca ai voie sa porti maximum 13 accesorii, incluzand aici bijuterii, nasturi, pantofi, esarfa etc.
Nu purta lantisoare sau bratari zgomotoase, incarcate de pietre pretioase sau tot felul de medalioane. Incearca sa fii cat mai discreta si simpla, dar cu haine de calitate.
Evita aspectul neingrijit, cu pete, scame sau ate atarnand din haina, poarta o geanta de proportii medii, eventual ia la interviu o servieta sau o mapa.

Doamnele au o grija in plus: machiajul pentru interviu. Nu abuzati si folositi doar o baza care sa va acopere micile imperfectiuni, nu folositi culori tari la fardul de pleoape sau de obraz. Rujul trebuie sa fie cat mai discret, cu un contur foarte fin.

IMPORTANT! Coafura trebuie sa fie si ea simpla, cu parul ridicat, astfel incat sa lasa la vedere fata. Cu alte cuvinte, mascheaza defectele, dar mentine atentia auditoriului la ceea ce ai de spus, nu la felul in care arati.

Barbatii pot opta oricand pentru un costum clasic, bine croit, evitand, pe cat se poate culorile inchise precum negru sau bleu-marin. Indiferent cat de cald ar fi afara, prezinta-te la interviu cu o camasa cu mana lunga si cravata. Incearca sa nu ajungi in ultimul moment, agitat si transpirat, astfel incat sa fii nevoit sa te stergi in continuu cu batista pe frunte! Multi uita de emotie sa-si stearga pantofii si se prezinta cu ei prafuiti. Pregateste-ti un servetel si sterge-i inainte de a intra, daca e cazul. Foloseste un parfum discret, fii atent(a) la manichiura, renunta la bijuterii. Cand intri in incapere in care se tine interviul si te asezi, deschide doar nasturii de jos ai sacoului, atat cat e nevoie sa te simti confortabil. Nu arunca servieta pe jos, aranjeaza-ti lucrurile cu grija si angajatorii vor intelege prin tinuta pe care o afisezi in timpul interviului ca esti o persoana ordonata.

4 răspunsuri:
| mihai_1757 a răspuns:

Trebuie sa te imbraci sexy sa il sedici pe cel care da interviu si deaici in colo este foarte usor

| mihai_1757 a răspuns:

Trebuie sa te imbraci sexy sa il seduci pe cel care da interviu si deaici in colo este foarte usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa obtezi pentru o tinuta cat mia lejera in care trebuie sa te simti bine mai bine zis in largul tau, asa ca poti alege o camasa alba sau crem, niste pantaloni office, iar incaltamintea pote fi o pereche de botine, dar nu lucioase, daca doresti si niste accesori poti obta pentru unele cu un aspect mai metalic sau niste culori mia calde.happy

| forbidden_1470 a răspuns:

Sigur nu ca in poza...laughing
Cel mai bine, consider e o fusta eleganta, nu ft scurta si o bluza la fel eleganta...
Sau ia ce sta mai bine pe tine, dar sa fie cat mai decent...