| anonim_4396 a întrebat:

Casierul trebuie sa fie sociabil cu clientii? Si daca nu vrei sa vorbesti cu clientii esti dat afara?

12 răspunsuri:
| George1176 a răspuns:

Dupa cum scrii, cacasier este jobul perfect pentru tine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu poți vorbi cu ei cu gura închisă, trebuie să deschizi gura totuși. Dacă ai tot timpul o mutră de înmormântare, angajează-te la morgă.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am din cauza anxetatii e greu sa par neafectat cand de fapt sunt
Dar o sa imi depun dupa sarbatori un CV si acolo...laughing)

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu eram la un moment dat afectat de întuneric. Ca să mă vindec, am ieșit noaptea pe stradă si am aleergat după pisici care mieunau.
Astfel dacă ești anxios, să fii confruntat o dată la câteva minute cu un nou client, poate fi un stres. Dar să te uiți la o casieră. O să vezi că ea devine un mic roboțel și ceea ce face, face automat, ca o operație de rutină, fiecare nou client nu produce decât un impact minor asupra ei. Așa că depune CV-ul.

| Celcestietot a răspuns:

Nu neaparat, eventual dai si tu un calduros sau un rece : bunaziua laughing!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Le dau da, lor si superficialilor big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai spus binewinking!

| Dalmore a răspuns:

Cacasier nu, taci și aștepți să arunce clienții cu bani în tine. Dacă nu văd să citească prețul pe casa de marcat, chemi ajutoarele lui Moș Crăciun.

Normal că trebuie să fii sociabil, lucrezi cu oameni, dacă ești bosumflat și nu știi să zâmbești, să dai o zi bună, să fii politicos, o să ocolească oamenii magazinul ca pe ciumă. Eu nu am mai fost la un Profi de 3 ani că mi-a aruncat vânzătoarea banii în față de ziceai că i-am cerut cu cuțitul la gât, nu că era datoria ei să-mi dea restul.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Asta e mentalitatea romanului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca casier ești obligat să respecți clienții și să le vorbești pe un ton calm, să le vorbești cu "dumneavoastră" inclusiv celor în jur de 18 ani, să fii amabil și zâmbitor.
Dacă nu vorbești nu ești neapărat dat afară, ba chiar e mai bine să nu vorbești deloc, decât să vorbești mai mult decât e necesar și să deranjezi clientul.
În concluzie, nu trebuie să fii foarte sociabil, dar trebuie să fii respectuos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orientare spre client. Asta cere în toate magazinele.

| Andra9pk a răspuns:

La orice job care implica relatii/contact cu clientii trebuie sa fii zambitor,sociabil, calm, rabdator chiar daca ai o zi proasta. Persoanele de genul atrag mai multi clienti fiind o prezenta placuta.dar daca vezi un casier, de exp care sta bosumflat, bombane si arata cat de lipsit de chef e si cat isi uraste job-ul ...parca iti vine sa ocolesti casa respectiva laughing