| Joker3134 a întrebat:

Cât are pensia un inginer?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fac instructie, se tin fit tot timpul, ca in caz de urgenta, sa nu crape acolo de febra misculara.
Apoi, in putinele ocazii cand ajungla interventii, nu doar de incediu, si in cazuri in care o masina s-a rasturnat tot ei ajung acolo, ca la nevoie, de ia foc, sa il poata stinge.
Da, pompierii au munca grad mare de risc si pericole, ca ei isi risca viata la absolut orice incendiu, sau interventie la care sunt sunati sa ajunga.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de salariul avut pe ultimii 10 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Ma indoiesc ca un inginer din Romania a primit 2000 euro pe luna, in ultimii 10 ani!
In primul rand, plata se face in lei si nu se face conversia in euro.
Daca acum 10 ani a avut 2000 lei si acum 5 ani, a avut 5000 lei, se face o medie.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Salariu unui inginer depidne de: experinta in acel domeniu, vechime, ramura de industrie in care este si evident, de compania si pozitia pe care este.
Salariul incepe de la 2000 lei si poate ajunge la 10.000-20.000 lei, daca o fii vreun inginer navalist, sau in constructii, pe vreo pozitie de sef de santier, sau director general intr-o companie de multe milioane sau miliarde lei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

In ce priveste cat ia un gardian de penitenciar, iti spun eu, ia 6000 lei deoarece face ture de noapte si acolo se platesc dublu.
Gardianul oricum nu are studii superioare, acolo fiind vorba de spor de periculozitate (la penitenciar) si sporul de noapte (ca lucreaza in ture), care se da probabil, peste salariul de baza de 2500-3000 lei.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Da, acolo unde sunt pozitii cu risc mare de periculozitate, se iau sporuri banesti foarte mari.
Stiai ac un vidanjor (cel acre scoate mizeria din canalizari si wc-uri) poate ajunge la un salariu lunar de 10.000 lei?
Da, este ciudat, dar este foarte corect, deoarece are multe sporuri, datorita muncii grele si rusinoase pe care o face si este remunerat foarte-foarte bine. Gunoierii, iarsi au salariul mare, tot din acelasi motiv.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

De fapt, nu iei o gramada de bani pentru "munca cu risc", dar exista si acolo 100-200 de lei, pe luna.
Nu are importanta judecata ta, ca nu este corecta, aici nu-i vorba de cate batai poate sa primeasca cineva, ci de legea care ii protejeaza si motiveaza totodata pe jandarmi, Politie, armata, in situatii de "munca riscanta".
Un jandarm primesti bani multi pentru turele de noapte pe care le face, in acele conditii speciale, uneori fiind nevoit sa stea afara, noaptea, in ploaie, ger sau arsita.

Tot la fel ia sporuri de munca riscanta si un inginer in constructii. Apoi, mai exista si ASIGURARILE de munca, obligatorii, pe care companiile de constructii le platesc pentru toti muncitorii in constructii.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Cum sa nu te ploua, ninga samd?
Doar stai afara, in curte si pazesti unitatea, indiferent ca ploua, ninge sau este caldura mare.
Bineinteles, se face prin rotatie, toti jandarmii ajungand odata la saptamana sa faca ture afara.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Tu vezi asta doar in filme, eu i-am vazut in viata reala.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu, meseria de pompier nu-i o meserie usoara, dimpotriva, este una grea si plina de riscuri.
Ce vezi tu prin filme, sunt chestii regizate, sa para totul usor si frumos, dar in realitate, pompierii sunt cei care merg la incendii dar si la accidente rutiere, ei demonteaza usile si scaunele contorsionate scotand accidentatul. Pompierul este ala care intra in foc, rupe usi, distruge pereti si muta mobile cazute peste victime, tot el se expune flacarilor si fumului, care il pot sufoca, sau poate fii aciidentat, cazand pe el tavane, pereti, mobile, ori grinzi cu foc, arzandu-l.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru Joker3134):

Se vede ca la intrebare nu s-au bagat oameni cu scoala sau ingineri ci niste oameni mai nescoliti. Bag seama ca cel care a pus intrebarea abia daca are 8 clase.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Fac instructie, se tin fit tot timpul, ca in caz de urgenta, sa nu crape acolo de febra misculara.
Apoi, in putinele ocazii cand ajungla interventii, nu doar de incediu, si in cazuri in care o masina s-a rasturnat tot ei ajung acolo, ca la nevoie, de ia foc, sa il poata stinge.
Da, pompierii au munca grad mare de risc si pericole, ca ei isi risca viata la absolut orice incendiu, sau interventie la care sunt sunati sa ajunga.

| Meme10Memu a răspuns:

Ce mai conteaza? Dupa 60 ani nu prea i se mai scoala oricata pensie ar avea. Un IT-ist inrait si maniac nu isi poate face timp sa-si foloseasca suficient diickul sau al doilea cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cati ani a cotizat la stat si ce salariu avea in acesti ani. Pui o intrebare extrem de vaga. Ce fel de inginer? Sunt o gramada de tipuri de ingineri. Ce salar avea si cati ani a lucrat? Cel mai iute te vor lamuri cei de la casa de pensii care calculeaza pensii.

Răspuns utilizator avertizat