| anonim_4396 a întrebat:

Cat castiga in medie :
a) un dentist?
b)un tehnician dentar?
Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde!
Un dentist stagiar si angajat la un patron, castiga modest 2000-3000 lei
Un dentist profesionist care are cabinetul lui, cu angajati, poate sa faca si 50.000 pe luna.
Un tehnician dentar incepator, sau care lucrareza sporadic, poate castiga 2000-3000 lei.
Daca este profesionist foarte bun si renumit, poate castiga chiar si 20.000 lei.

| tonyc7 a răspuns (pentru Violleta2022):

50.000, 20.000... De unde scoti sumele astea atat de umflate? Din burta? Sau ai ajuns sa confuzi Romania cu Germania?

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonyc7):

Din bilanturile depuse de cabinete stomatologice private, unde un implant de exemplu, este 2000 euro.
dar acel medic poate face 4-5 implanturi pe luna, mai poate face cu coroane, extractii samd.

| tonyc7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, dar o parte din bani se duc pe procurarea materialelor pentru acele implanturi. La asta nu te-ai gandit?

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonyc7):

Materialele au fost deja procurate si platite integral.
Cabinetul acestui medic este dotat cu ultima tehnologie in domeniul dentar. Totul se face sub microscop si costa destul de mult. Surprinzator, sunt gramezi de oameni care se duc la el in ciuda preturilor astronomice, pentru Romania.
Imi pare rau ca nu pot sa dau nume, dar te asigur ca acest cabinet este intr-un oras mic, nu in Bucuresti.
Bucurestiul are asemenea cabinete dentare si clinici private, de multe mii si sute de mii de euro.

| StrongHeart a răspuns (pentru tonyc7):

Mama mea a avut probleme grave cu dantura, statea si cate 8 ore in zilele-n care se ducea la dentist, chinuri groaznice, tot tacamul. O lucrare care a durat vreo 2-3 ani a costat-o cateva zeci de mii de euro(zeci, nu mii).O sa spui de unde bani, dar cand ai o problema de sanatate grava, te imprumuti pe unde gasesti, faci si pe dracu' in patru ca sa fie bine. S-au dus multi bani pe materiale, dar si munca dentistului a fost remunerata cu varf si indesat.
Acum, gandeste-te cati clienti are un dentist cautat. Tine cont ca respectivul avea cabinet intr-un oras mic, nu in capitala.Si eu am avut probleme, la o scara mult mai mica si tot am platit mult. Cum a zis si Jassmina, la microscop costa mai mult.Nu pot sa ma plang de conditii, dar preturile sunt foarte mari si durere nu mai zic.
Trebuie sa recunosc, medicii fac o munca grea, pe care nu oricine ar putea sa o faca, de asta si preturile astronomice.
Dar e adevarat ce a spus Jassmina.Desigur ca depinde si de calitatea medicului, daca te duci la unu' care iti scoate cu clestele maseaua, bam bam, 20 de minute, pansament si platesti 100 lei, normal ca e altceva, nu poti sa ai pretentii, dar aici vorbim de medici stomatologi la care te duci sa iti repari dantura complet, sa faci implanturi, sa rezolvi problema amanuntit, chestii care nu le rezolvi in 20 minute, dureaza o luna, un an, doi, cine stie.
Preventia e cea mai buna masura, sa nu sa te trezesti la 40 de ani ca mai ai 3 dinti in gura si nu mai poti mesteca.Dar odata ce ai o problema de genul asta, in care e in joc sanatatea ta si ai dureri groaznice de iti vine sa te urci pe pereti, nu te mai uiti la bani.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Depinde. Daca esti praf si nu stii nimic, atunci cat este suma aceea pe care ti-o da statul daca esti somer. Daca esti bun poti ajunge la sume foarte mari. (si daca ai cabinetul tau, desigur) Depinde si unde lucrezi : la stat, la privat, ai cabinet propriu; ce experienta ai : deloc, un an, zece ani; unde este acel cabinet : la sat, la oras; cat de cunoscut este etc.

| StrongHeart a răspuns (pentru rosessunflowersandlillies):

Omule daca ai facut o facultate de medicina n-ai cum sa fii praf si sa nu stii nimic, tu crezi ca oricine poate sa faca medicina?

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru StrongHeart):

Daca dai mita ca sa iei examenele ai cum. Au fost destule cazuri de profesori (vorbind strict de medicina) care au primit mita pentru a ajuta studentii cu restantele / licentele. Si daca toti care au terminat facultatea sunt asa de geniali, atunci cum explici faptul ca exista medici incompetenti sau ca unii nu reusesc sa ia acel examen de licenta, fiind cazuri in care practica meseria ilegal?
Corect, majoritatea sunt foarte buni, insa totusi sunt si care au facut cei 6 ani si totusi sunt praf.

| StrongHeart a răspuns (pentru rosessunflowersandlillies):

Aia nu au cum sa reziste testul timpului.Succesul nemeritat se stinge rapid.

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru StrongHeart):

Corect, de ei si vorbeam. Cum am spus, majoritatea sunt foarte buni la ceea ce fac si atunci cu siguranta se vor descurca, insa altii nu o vor face.