| Ge0rgika a întrebat:

Cat castiga un arhitect in Romania?

3 răspunsuri:
| essther19 a răspuns:

Pai fa singur un calcul...
o.a.r.(organizatia arhitectilor din Romania) obliga prin lege ca onorariul sa fie de minim 4% din valoarea constructiei, deci, daca proiectezi o casa de 100. 000euro, onorariul tau este de 4000. civilizat, nu?
asta nu inseamna ca se lucreaza si pe mult mai putin. un student ia in jur de 500 euro sau mai putin pe un proiect micut fiindca semnatura pe el o pune altcineva, asta e o moda mai nou.
in principiu, un arhitect castiga atat cat lucreaza. majoritatea nu cer chiar 4% fiindca este o suma destul de mare, dar se castiga suficient incat sa-ti permiti masina buna si un apartament cam la 3, maxim 4 ani dupa ce ai terminat.
in toate astea ar fi o mica problema, si anume, nu prea apuci sa te bucuri de ele fiindca nu exista un program normal de birou...se lucreaza si pana la 4, 5 dimineata uneori si 2-3 zile la rand fara somn...dar pentru asta te pregateste bine facultatea.
iar daca ai o firma, trebuie sa iei in calcul si chiria, cheltuielile, toate taxele, impozitele, calculatoarele, imprimantele si softul pentru toate.
cu toate astea, nu am auzit pe nimeni sa se planga de bani, si stiu multi happy

| Mosquito a răspuns:

Daca stie treaba calumea, cat cere el.