| StefanRO5 a întrebat:

Cât câștigă un arhitect in România și cât câștigă în străinătate?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

De regula arhitectii castiga in functie de proiectele la care lucreaza. Daca esti un arhitect cautat si ai proiecte multe pentru clienti cu bani, vei castiga foarte bine. Daca faci un proiect pe an, si ala pentru o casuta amarata, vei castiga mult mai putin.

| BloodyLips a răspuns:

Difera in functie de foarte multe aspecte, cum ar fi experienta sau renumele, cat de repede muncesti, daca esti angajat sau ai firma ta. Un mp costa in jur de 15-18 euro, iar pe luna poti face in jur de 2-3 proiecte, 4 daca lucrezi foarte rapid. La final nu iti raman tie toti banii, mai ai de platit taxe, angajati (daca ai) etc. Asadar in Romania este extrem de variabil totul, poti face 1500 de euro sau 8000 de euro, in functie de cat muncesti si ce oportunitati prinzi. In SUA un arhitect are un salariu mediu anual de 80, 750 USD, (adica aproape 39 USD pe ora- 163 de lei) conform unui studiu realizat de BLS.