| mirelaaamira a întrebat:

Cat castiga un medic pe luna?(chirurg) si la facultatea de medicina daca intri la taxa cat trebuie sa platesti?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pleacă de la un salariu mic, de rezident apoi mai mult, oricum nu mor ei de foame, sunt "atenți" pacienții cu ei!
Taxa este destul de mare deoarece sunt multe laboratoare, trece de 6000 ron.
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Taxa e de 6000-7000 ron pe an
iar salariu cel putin in anii de rezidentiat nu va trece de 1200 ron pe urma (dupa 5-6 ani) poate creste si pana la 3500-4000 poate mai mult daca ajungi si in invatamant

| user5493 a răspuns:

Detalii pe www.umf.ro..cred ca mai mult de 50 mil e taxa in buc

| agoodfriend a răspuns:

Nu te gindi la bani! Du la sfirsit aceasta facultate si apoi iti recomand firmele specializate care fac angajarile in tara si occident.Am avut ocazia sa le cunosc.

| lindsay a răspuns:

Deci in 2013:
taxa pe an la facultatea de medicina variaza in functie de orasul in care vrei sa urmezi facultatea. Este de aprox 55 milioane lei vechi: 5500 lei noi.
cat castiga un chirurg pe luna? depinde de specializarea sa. Castiga dar nu extrem de mult. Depinde de asemenea cat de bun este si daca profeseaza aici sau in strainatate.
Te sfatuiesc sa nu dai la medicina daca nu vrei cu adevarat sa devii medic. Si nu medic de genul "sa fac cat mai multe operatii sa primesc cat mai multi bani", ci medic de genul "chiar daca nu aveti banii necesari, eu va fac operatia si nu va cer manopera".
Asta nu o spun ca un strain la situatia ta, ci ca student la medicina. E foarte mult de lucru si e foarte frumoasa daca iti place. Daca nu, e teribil. Am colegi care se plang in fiecare zi ca trece timpul prea greu si e prea mult de lucru si ca trece timpul prea repede si vor ajunge sa profeseze si nu vor sti ce sa faca.

| BoBiKuTzZZA a răspuns:

Unchiul meu a fost chirurg si castiga momentan cam vreo 25.000. 000E asa ca la facultate taxa semestriala era cam de vreo 18. 0000 Lei(18 milioane bani vechi)