| ir3al a întrebat:

Buna TPU...Intrebarea mea este :
Ce studii trebuie sa ai pentru a fi profesor universitar la facultatea de medicina?
Ce studii trebuie sa ai, pe langa facultatea de medicina, pentru a fii chirurg?
Ce studii trebuie sa ai, in general, pentru a fi un medic cu un salariu mare?
Sper sa ma ajutati si pe mine.Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Pentru a fi medic chirurg trebuie sa ai, pe langa Facultatea de Medicina, un rezidentiat de 5 ani in specialitatea Chirurgie generala.
2. Ca sa ai salariu mare ca medic trebuie sa lucrezi in alta tara, in Romania medicii au salarii mici.
3. Ca sa fii profesor universitar trebuie sa ai pe langa vechime (minim 12 ani in specialitate), doctorat in studii medicale precum si contributii stiintifice deosebite in domeniul respectiv (carti, articole in reviste prestigioase, patente de inventie)

| ir3al explică (pentru Brigaela):

Va multumesc pentru raspuns doamna ...sunteti medic?:d

| Brigaela a răspuns (pentru ir3al):

Da, sunt medic anatomopatolog.

| ir3al explică (pentru Brigaela):

love struck Si eu vreau sa devin medic, la fel ca dvs, dar mie mi se pare interesant sa fii medic chirurg sau profesor universitar, cum am zis mai sus, insa in Romania salariile nu sunt asa mari, iar toti studetii pleaca in alte tari...:d Eu vreau sa raman in Romania chiar daca sunt salarii mici...Bine, am inca 13 ani si pana voi deveni medic mai am mult de asteptat.Profit de ocazia ca sunteti medic si as vrea sa va intreb :Medicina este grea? Avand in vedere cati ani de studiu trebuie sa faci pentru a fii medic

| Brigaela a răspuns (pentru ir3al):

Medicina este grea, dar foarte interesanta si, daca iti place, merita toate eforturile. Cred ca trebuie sa iti alegi daca vrei o meserie banoasa sau medicina, ambele nu se poate in acealsi timp (daca esti om cinstit). Este interesant sa fii medic si sunt multe specialitati cel putin la fel de interesante ca chirurgia. Profesor universitar devin numai cei mai buni, dupa foarte multi ani de munca sustinuta.

| ir3al explică (pentru Brigaela):

Dumneavostra sunteti medic...Va rog, ajutati-ma si pe mine. Chiar vreau sa devin medic, vreau sa ajut oamenii! Dumneavostra ce ocupatii aveati la varsta mea (clasa 7, 13 ani) si cum ati ales aceasta meserie...Nu am mai discutat niciodata cu un medic si sper sa nu va suparati dar am foarte multe intrebari big grin

| Brigaela a răspuns (pentru ir3al):

Nu ma supar, imi poti pune oricate intrebari. Cand eram foarte mica, faceam papusilor injectii pana mucegaiau. Dupa aceea, nu am mai fost atat de sigura ca vreau sa fiu medic. la 13 ani visam sa ma fac cercetator sau avocat. De-abia la 16 ani m-am hotarat definitiv ca ma fac medic. La varsta ta aveam preocupari banale: invatam foarte bine, aveam numai note de 10, citeam foarte mult (devoram sute de pagini pe saptamana, nu plecam nicaieri fara o carte) si imi ajutam bunica si mama in gospodarie.

| ir3al explică (pentru Brigaela):

Doamna, dar eu nu am asemenea preocupari big grin Stiti, am hotarat sa devin medic cand am fost in spital la bunicul meu care fusese operat.Am vazut ce frumos este sa vezi o doctorita eleganta, respectata, desteapta.o doamna! Si imi parea rau ca unii doctori nici nu se uitau la tine daca nu le bagai suta de mii in buzunar! Si atunci am zis ca vreau sa devin medic! Simnteam asta, aveam o emotie ciudata, sau placuta mai bine zis.imi placea foarte mult cand mergeam intr-un spital si simnteam fluturasi in stomac!love struckParintii mei stiu ca vreau sa devin doctor.Ma sprijina dar nu indeajuns, ei spun ca la cat de mult imi dau interesul pentru scoala nu voi deveni medic, iar cand am zis de profesor universitar ca posibila mea meserie.Era imposibil in imaginatia lor.Dar eu vreau sa le demonstrez ca pot si ca voi fi medic si ca voi avea o casa, o familie si ca voi avea bani.Si atunci vreau sa vad ce vor zicecryingdar daca voi continua asa nu merge! Vreau sa va urmez exemplul! Sunteti o doamna tare draguta!

| ir3al explică (pentru Brigaela):

big grinDoamna, putem fii prietenebig grin va rog frumos! Mi-ar place sa fiu prietena cu un medic!

| Brigaela a răspuns (pentru ir3al):

Sigur ca putem, la mine cerererile de prietenie se aproba automat si sunt la dispozitia ta sa-ti raspund la orice intrebare. Eu n-am luat niciodata atentii de la pacienti si Dumnezeu sa ma ajute sa nu iau niciodata si sa traiesc cu fruntea sus, chiar daca astept cu temere rata si facturile. Poti ajunge medic, esti inca mica si ai timp de invatatura daca esti hotarata si vrei sa faci asta. Inseamna un sacrificiu, e adevarat, dar merita din plin.

| ir3al explică (pentru Brigaela):

Credeti ca un atlas al corpului uman mi-ar fi de ajutor? Ce carti trebuie sa mai citesc?big grin

| Brigaela a răspuns (pentru ir3al):

Daca ma intrebi pentru admitere, nu-ti trebuie carti suplimentare, trebuie doar sa stii la perfectiune biologia si chimia. In rest, e important sa citesti cat mai mult, in primul rand toata bibliografia obligatorie si cea suplimentara de la scoala, sa fii cat mai bine informata in multe domenii. De asemenea, pentru facultate, pe langa chimie si biologie e important sa fii foarte buna la fizica si la latina

| ir3al explică (pentru Brigaela):

Ce inseamna medic anatomopatolog? va place meseria pe care o aveti? Ma numesc Ariana.Pe dumneavoastra cum va cheama?big grin

| Brigaela a răspuns (pentru ir3al):

Medicul anatomopatolog este cel care examineaza la microscop toate fragmentele de tesut care se scot de la un om: biopsii, organe, tumori, etc. In plus, face si autopsii la pacientii care mor in spital de cauze naturale (adica nu morti violente). da, imi place enorm meseria mea, ma simt implinita si fericita cu ea. Pe mina ma cheama Cristiana

| ir3al explică (pentru Brigaela):

Doriti sa imi lasati si mie id dvs? Poate vom mai discuta.Sigur, daca vreti si dvs.

| Brigaela a răspuns (pentru ir3al):

Eu nu am ID de YM, in special din lipsa de timp

| ir3al explică (pentru Brigaela):

Aaaa, atunci credeti ca vom continua sa discutam pe TPU?big grin

| Brigaela a răspuns (pentru ir3al):

Poti sa-mi scrii mesaje private, aici pe TPU

| ir3al explică (pentru Brigaela):

Ce mai faceti, doamna doctor?

| Brigaela a răspuns (pentru ir3al):

Bine, iti multumesc frumos ca ti-ai amintit de mine. Profesional, lucrez la lucrarea mea de doctorat si pregatesc niste postere pe care le voi afisa/prezenta la Congresul European de Patologie. Personal, renovez un pic casa.
Tu ce faci? Inca decisa sa te faci doctor?

| ir3al explică (pentru Brigaela):

Sigur, aceasta este o decizie definitiva si irevocabila happy. Bineinteles, acum am luat asta mai in serios, invat mai multa anatomie si citesc Fiziologia big grin putin cam speriata, in scurt timp voi sustine examenul de capacitate si am amotii inca de pe acum.Si cum as putea sa nu imi aduc aminte de dumneavoastra, poate stiti sau nu, insa m-ati motivat mult sa devin medic.Sincer, va admir foarte mult!

| Brigaela a răspuns (pentru ir3al):

Multumesc!
Si succes! Iti tin pumnii.

| ir3al explică (pentru Brigaela):

Va multumesc mult!

| Monica_Andreea_2001 a răspuns (pentru Brigaela):

Va rog doamna Brigaela daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri la intrebarile mele.......in privat, daca nu va deranjeaza.

| Brigaela a răspuns (pentru Monica_Andreea_2001):

Iti raspund imediat

27 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Ariana,iti doresc din tot sufletul meu sa devii medic, o sa fii desteapta si respectata pentru meseria care reda zambete si viata.
Succes la invatat si fii ambitioasa.

| ir3al explică (pentru Zazu):

Multumesc Frumos!

| eusuntanonimsiatat a răspuns:

Hey, 7 ani mai târziu, acum eu am 13 ani, clasa a 7-a și visul de a deveni doctor chirurg plastician... Tu pana acum ce ai făcut. Ma refer la studii