| AlinaBulina a întrebat:

Cat de importanta e scrisoarea de intentie atunci cand iti cauti de munca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

sunt in acord cu horea. din punctul de vedere al hr-ilor, cv-ul poate oricand fi "cosmetizat", dintr-o scrisoare poti "simti" mai bine cum e omul ala si ce vrea de la viata... in plus, scrisoarea de intentie este o ocazie buna sa mentionezi de ce ai ales un anume angajator potential, in ce fel crezi ca te-ai potrivi cu ei, ce proiecte de-ale lor iti plac etc.

4 răspunsuri:
| retrogrobian a răspuns:

O scrisoare de intentie bine facuta poate fi un instrument prin care poti demonstra cat de motivat esti sa obtii jobul respectiv si prin care arati ca intelegi exact cu ce se ocupa respectiva companie. Totodata, scrisoarea de intentie te poate ajuta sa comunici un personal statement si sa arati ca aptitudinile si obiectivele tale se potrivesc cu job description-ul.

| visatorul78 a răspuns:

Este foarte importanta. CV-ul este doar 1 enumerare scurta a experientei tale, insa scrisoarea este cea care arata cine esti tu profesional. Sa stii ca majoritatea headhunterilor se bazeaza pe scrisoare cand decid DACA te suna sa te cheme la interviu. Iar un headhunter statistic "sta" la un candidat maxim 50 secunde...

| wizard_cristi a răspuns:

Nu este foarte relevanta dar este bine sa ai si scrisoarea de intentie pentru ca pentru multi HR aceasta este modalitatea prin care isi dau seama daca poti fi creativ in situatii comune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca ai alocat timp scrierii acelei scrisori de intentie si, mai ales, ca ai scris-o corect din punct de vedere gramatical si al formei de prezentare, arata angajatorului ca esti suficient de motivat de jobul pentru care aplici. Chiar daca scrisoarea e un format standard, insa e personalizata macar cu numele angajatorului si cu cateva informatii pe care le stii tu despre companie, iti ofera un punct in plus din partea hrm-ilor.