| Mirel26 a întrebat:

Cat de mult va afecteaza aceasta "criza financiara" la locul de munca? O resimtiti in vreun fel?

Răspuns Câştigător
| icsigreczet a răspuns:

Mai, eu lucrez intr-o firma mare de IT, insa de doar cateva luni, si am inteles ca se reduc cheltuielile doar ca modalitate de prevenire al unui colaps financiar, isi pastreaza resursele pentru atunci cand va lovi mai serios "criza". Altfel, angajatii nu au fost afectati in mod direct.

12 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Pe mine personal nu m-a afectat. eu nu lucrez, sunt la facultate anul 2, dar in schimb iau bursa, deci ma descurc singura. totusi parintii mei si fratele meu incep sa resimta efectele.

| sandi a răspuns:

Da, o resimt. Seful vrea sa scada salariile, bugetele departamentelor sunt reduse drastic, la bonusuri nu mai viseaza nimeni, maririle se exclud si consumabilele se cumpara mai rar si in cantitati mai mici.

| stefybx a răspuns:

Da, facand parte din categoria de bugetari criza ma afecteaza direct, se reduc toate sporurile de stress, 2%, salariul de merit si voi primi cu 30% mai putin, deci ma afecteaza.

| lost.in.rain a răspuns:

In afara de faptul ca au inceput sa puna pe lista "personalul in plus" si despre care ei cred ca i-au angajat cam degeaba, se face economie la tot : hartie pentru copiator si imprimanta, apa plata, articole de birotica si culmea... la hartie igienica happy

| monicaclaudia a răspuns:

Normal ca se simte ( la majoritatea locurilor de munca ( unu nu are bani nu cumpara deci nu este cerere deci mai putina manodopera mai putine locuri de munca (
deci putini bani injumatatirea locurilor de munca aaaaaaa si asta nu vorbesc de roamnia ((asa e peste tot (

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CE TREBUIE SA STITI?
1 IN LUME SE INTAMPLA CA IN MEDIE LA 7 ANI SA FIE O CRIZA CARE DUREAZA IN MEDIE 1-2.
2 IN MOMENTUL ACESTA CRIZA A PORNIT PUR SI SIMPLU DIN CAUZA CREDITELOR NEPERFORMANTE PE CARE LE DADEAU BANCILE IN AMERICA (CRIZA A INCEPUT IN 2007), LOVIIND DIN PLIN SI EUROPA LA INCEPUTUL LUI 2008(CRIZA FINANCIARA). VA FI CEA MAI PUTERNICA CRIZA DE DUPA 1927-1933(IN MARE A DURAT DOAR 3 ANI DAR SA RESIMTIT PE UNELE DOMENII TIMP MAI INDELUNGAT
3. ROMANIA VA FI LOVITA IN 2-3 VALURI PUTERNICE DE CRIZA ECONOMICA
APRILIE 2009
OCTOMBRIE 2009
?
4.PRIMA TARA CARE VA IESI DIN CRIZA VA FI CHIAR USA(NOE09-FEB2010 DUPA ESTIMARILE ANALISTILOR)
5 ACEASTA CRIZA SE VA REPETA DACA SE VA INTERVENI BRUTAL (CRIZA=INSANATOSIRE CU TOATE CA E DUREROASA PT MULTA LUME) SE VA REPETA IN MAX 20-30 DE ANI.
6. URMATOARELE CRIZE PE CARE LE VETI TRAI VOR FI:
-CRIZA HRANEI IN 10-20 ANI (CRIZA MONDIALA)
-CRIZA APEI POTABILE IN 20-30 ANI (CRIZA MONDIALA)
-CRIZA PETROLULUI(UNA MULT MAI MICA DECAT SE ASTEPTA (TARILE DEZVOLTATE ECONOMIC)
7. ECONOMIA ROMANIEI VA INCEPE DIN NOU SA RESPIRE BINE LA SFARSITUL LUI 2010!
PANA ATUNCI DUMNEZEU CU MILA!
-40% DIN FIRMELE MICI(1-20 ANGAJATI) VOR DA FALIMENT
-SALARIILE VOR SCADEA
-SI SPRE BUCURIA MEA ( PUTEREA DE CUMPARARE VA FI MICA, SA TERMINAT CU FITELE DE MELTEN A LA BUCURESTI NASCUT SI CRESCUT LA SAPA UNDEVA LA TARA)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte mult am pierdut 10mil din salariu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma afecteaza foarte mult, tocmai mi-a fost restructurat postul de munca. ce fac? incotro o apuc? experienta profesionala am dar de chemat nu ma cheama nimeni nici macar la un interviu, deci... ma afecteaza criza?

| printmaster a răspuns:

Ciza inca nu a lovit in plin ce se intampla acum e doar o "boare a crizei". Dar efecte sunt. N-am mai avut zile inca e sa stau degeaba cu printurile digitale de vreo 2 ani de zile. E saptamana trecuta am avut 2 zile zero printuri! Si inca nu a inceput ce e mai rau. Am scazut preturile pe printuridigital.ro dar ma indoiesc ca scaderea pretului o sa insemne ceva. La un moment dat cred ca o zic ca printez pe gratis si tot nu o sa am ce printa!

| elaroseni a răspuns:

Financiar, inca nu. Insa deja au aparut vechile metehne ale sefilor. "S-a pus problema restructurarii postului dumneavoastra", mi s-a spus. Bineinteles, nu sta in puterea individului sa "ma restructureze", nu e sef direct. Iar pentru mine o restructurare cu disponibilizare ar fi chiar binevenita. I-am raspuns: "Abia astept!". Daca ati fi vazut ce ochi a facut! Ioi, ioi!
Pe de alta parte, cred ca la noi inca nu s-a ajuns in "punctul fierbinte". Daca nu se redreseaza economia si cand se vor termina ajutoarele de somaj - si alte ajutoare-, atunci va fi baiu' mare de tot!

| christina89 a răspuns:

Mda...pe mine ma afecteaza, am lucrat intr-un moll la un fast-food cu produse specific romanesti (carnaciori, pastrama etc) patronu avea un astfel de fast-food in moll urile din Cluj, din Constanta, din Bucuresti dar le-a inchis pe cele din Cluj si Constanta pe motiv ca nu mai avea profitul care si l-a estimat la inceput si lucra mai mult in pierdere, pe cel din Bucuresti l-a pastrat pentru ca acolo are vanzari destul de mari, foarte greu mi-am gasit de lucru in acesta perioada a "crizei" pentru ca majoritatea patronilor la care mergeam sa depun cv -ul meu ma respingeau spunandu-mi ca nu au nevoie de angajati, ca si ei la randul lor va mai trebui sa concedieze persoane pentru ca nu mai au fonduri de unde sa isi plateasca angajatii. In final mi-am gasit intr-adevar pe bani mai putini decat de acolo de unde am lucrat in moll dar, prefer si asa decat sa stau si sa nu iau niciun ban, plus ca mai trebuie sa imi platesc si facultatea.

| adelina_flucsa_79 a răspuns:

Pe mine ma afecteaza criza economica pentru ca lucrez intr-o banca, la credite si este foarte liniste de ceva vreme. Nu am resimitim in mod negativ asta, dar ramane sa vedem ce surprize ne rezerva viitorul.