| Dey15 a întrebat:

Cât salariu are aproximativ un profesor de limba germană pe lună? Contează ce limbă înveți de salariu?
Şi ce beneficii am daca lucrez cu limbi si stiu cat mai multe limbi...de exemplu daca stiu vreo 4 limbi?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Salariul de profesor in general nu este spectaculos, dar nu mai este nici unul de mizerie, cum era cu 10-15 ani in urma. Daca socotesti plata pe ora efectiv lucrata, suma devine insa destul de atractiva.
Ca profesor de germana nu ar trebui sa te gandesti la salariul primit de la stat, ci la veniturile suplimentare pe care le-ai putea obtine din ore predate in regim privat.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu multe limbi iti poti face cariera (in politica, administratie, societati comerciale mari, etc.), iar salariul pe masura.

| Adry05 a răspuns:

Daca tot stii germana mai bine te bagi pe traducere, se plateste mult mai bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Profesor unde?
ca aia din sistemul preuniversitar iar minimul pe economie sau un pic peste minimul pe economie.

| leapșa a răspuns:

Pe Germana se plateste bine. Dar depinde si de locatie.
De exemplu: daca nu ai concurenta in localitatea ta, gen esti 1 singur prof, castigi mai bine.
Dar nu se rezuma totul la salariul de profesor caci ala e amarat. Meditatiile fac legea si uneori traducerile.