| Derude a întrebat:

As dori sa stiu daca ma va ajuta in viata cu ceva daca stiu limba engleza, daca are rost sa merg de exemplu la o facultate de limbi straine sau nu. Dupa ce Marea Britanie a iesit din UE, nu tare mai vad cum ma va ajuta limba engleza daca nu pot nici merge in UK sa lucrez fara viza, pasaport etc.
Eu cred ca daca stiu engleza nu sunt foarte special pentru ca majoritatea tinerilor stiu engleza, nu ca si germana, italiana, etc. care sunt mult mai cautate pentru ca nu multi le stiu.
Rog un raspuns serios de la cineva experimentat. Multumesc

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Daca Marea Britanie a iesit din UE, nu inseamna ca stiind limba lor, nu vei avea nimic de castigat. Engleza se vorbeste in toate tarile europene si nu numai. Intr-adevar, multa lume o stie, dar chiar si asa, te va ajuta foarte mult daca o inveti. Daca termini o facultate in domeniu, vei avea mai multe posibilitati: translator, profesor, etc. etc. Pe langa asta, daca Marea Britanie a iesit din UE, nu inseamna ca a inchis si granitele pentru toti. Cu un mic efort suplimentar, vei putea merge acolo pentru a munci.

| Derude explică (pentru AFR81):

Aha, si imi poti spune te rog ce facultati sunt in domeniul limbilor straine?