| TheDarkQeen13 a întrebat:

Cam cat este salariu pe luna daca lucrez la politie ( doar cei care stiu) va rog...

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai mic salariu este de 1300 ron agent de poliție, 1500 ofițer, ambii debutanți.
Șefii de birou/serviciu/adjunct/șef inspectorat/etc. pleacă de la 2800-3000 ron și nu trece de 7000 ron.
Pa, pa.

| BombonikThaa a răspuns:

Acestea sunt salariile:Inspectorul general al Politiei Romane a castigat în ianuarie 9.228 lei, iar cei trei adjuncti ai acestuia au primit sume cuprinse între 7.300 si 8.500 lei.
Directorii institutiei si adjunctii lor castiga în general peste 6.000 de lei, iar sefii de serviciu între 4.000 si 6.000 lei. Urmeaza sefii de birou cu salarii cuprinse între 3.000 si 5.000 lei.
Chiar si dupa masurile de reîntregire salariala de la sfarsitul anului trecut, majoritatea ofiterilor si agentilor din Inspectoratul General al Politiei nu primesc mai mult de 1.700 – 2.500 lei pe luna.
Cel mai mare venit net care apare pe statele de plata ale IGPR apartine unui agent, care a primit în ianuarie peste 240 de milioane lei vechi (pozitia 1.198 din tabel, fara precizari legate de natura acestor venituri).