| LecaSorin1688 a întrebat:

Cate studii iti trebuiesc ca sa intri in scoala militara?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In facultatea militara iti trebuie un liceu, preferabil matematica-fizica si iesi ofiter. In colegiile militare iti trebuie 8 clase si iesi militar instruit. Nu este obligatoriu colegiu militar. In scolile militare iti trebuie liceu si iesi maistru sau subofiter.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru liceul militar trebuie sa ai clase si sa reusesti la admitere.
Pentru scoala de ofiteri sau subofiteri ai nevoie de diploma de bacalaureat si sa reusesti la admitere.

| GdX a răspuns:

Pentru liceu militar trebuie sa ai 8 clase absolvite cu evaluarea nationala promovata.
Daca vrei academia militara, trebuie sa ai diploma de BAC.

| paula369 a răspuns:

Iti trebuie liceu, bac si sa reusesti la admitere.

| LecaSorin1688 explică:

Trebuie neaparat facut liceul militar sau nu-i obligatoriu? Dar si pentru pilot avioane militare cate studii iti trebuiesc?