| RataFlavius2 a întrebat:

Cate tipuri de ofiteri exista si ce presupune fiecare? Vreau sa devin ofiter si am ceva nelamuriri. Sau ce meserie trebuie pentru a urmari criminali, a-i prinde si am auzit ceva si de fenomene paranormale

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ofiterii nu sunt pe tipuri. Ofiterii sunt pe ministere, arme si grade. Pentru criminali sunt criminalistii de la M.I. (Ministerul de Interne). Te duci Academia de Politie si vei iesi subinspector. Apoi avansezi in trepte (de functie nu grade ca la armata) profesionale pana la chestor general. Uite si aici: http://bit.ly/2x5vyvi Aia cu paranormalul sunt exagerari, la noi. Chiar am vazut zilele trecute un pedofil nu-l gasea politia si l-au gasit ziaristii.

| RataFlavius2 explică (pentru Salontanul):

Cate trepte sunt pana la ofiter? Ma inscriu la facultate si dupa aleg ce vreau sa fac sau aleg inainte de a ma inscrie sau dupa ce m-am inscris?

| Salontanul a răspuns (pentru RataFlavius2):

Inca n-ai inteles? Ofiterii sunt o categorie care cuprinde mai multe grade. Cand intri la facultate esti student. Cand termini nu alegi nimic ci iesi sublocotenent. Apoi trecei prin treptele ierarhice in sus. Uita-te pe link-ul ce ti l-am dat! Acolo scrie Of. 1, apoi Of. 2, etc. In timp, daca esti mai istet, poti sa-ti intreci colegii in grade si daca faci masteratul mai repede la fel.

| RataFlavius2 explică (pentru Salontanul):

Cum să faci masteratul mai repede?

| RataFlavius2 explică (pentru Salontanul):

Cu ce ajuta masterul și când se face?

| Salontanul a răspuns (pentru RataFlavius2):

Muncind bine! Esti promovat mai repede si poti face masterul mai repede.

| Salontanul a răspuns (pentru Salontanul):

Nu stiu cum este acum dar pe vremea mea nu puteai ajunge colonel fara master. Pentru a merge la masterat trebuia sa ai cel putin functie de capitan.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cate tipuri de ofiteri exista si ce presupune fiecare?
Sunt de foarte multe tipuri, meserii.
Sau ce meserie trebuie pentru a urmari criminali, a-i prinde.
Ofițer de poliție.
si am auzit ceva si de fenomene paranormale.
În USA, uneori poliția folosește serviciile unui psychic, pe românește ghicitor, ca să le dea sugestii pe cine sau unde să caute.