| CMGeorge98 a întrebat:

Cateva meserii banoase fara studii superioare ce te vor ajuta sa te dezvolti încontinuu.

Răspuns Câştigător
| RaduRobertRO a răspuns:

Orice meserie e banoasa daca o faci cu pricepere si cum trebuie. Orice meserie in care nu stii "sa te vinzi" nu e banoasa, deci ideea este sa stii da faci afaceri, sa vinzi, in rest e totul cam la fel. Esti tinichigiu bun, ai clienti si deci bani. Intrebarea ar fi sa castigi multi bani pe unitatea de timp.

| CMGeorge98 explică (pentru RaduRobertRO):

Meseriile pe partea auto ar fi cele mai cautate, nu? intreb pentru ca vreau sa fac un curs de calificare ceva si as dori inste indicatii

| Anonimhack35 a răspuns (pentru CMGeorge98):

Nu prea sunt multe asa, pe partea de mecanică vei putea cel mult sa ai masini in service cu anul de fabricație pana in 2020(maxim!), majoritatea oamenilor vor sa își ducă mașinile la niste service-uri recomandate de alte perosane,reprezentante sau chiar unele recomandate de producătorul mașinii, gândește ca unei persoane care nu îi mai porneste Tesla, nu o sa se ducă la nu stiu ce mecanic care nu știe electronică etc.; un posesor de porsche, lamborghini, McLaren o sa faca acelasi lucru, se vor gandi ori la reprezentanta ori la un service renumit pentru serviciile prestate.
Probabil, ar fi cea de sudor, dar si acolo îți trebuiesc niste calificări si abilități foarte bunez, dupa 10-15 ani de experiență in alte țări, precum in Elveția poți ajunge la un salariu de 6000 franci elvețieni, calculezi tu cat înseamnă in Ronzdar si cu acești bani iti vor rămâne 3-4000 pe luna sa îi pui deoparte, cazarea este scumpa, alimentele toate astea, in România poate iti merge cu agricultura, daca ai ceva pământ, poti merge la facultate, devi inguner agronom si accesezi acel program pentru tineri care se apuca de agricultură si încasezi 40000€, care îi vei folosi cel mai probabil la achiziționarea de utilaje agricole, dar îți vor ajunge doar pentru un tractor mai performant de 100-150 CP, o meserie nu trebuie sa fie doar bănoasă ci și sa îți placă!

5 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Programare ( poti sa faci si studii universitare, dar poti sa faci un cacalau de bani si daca inveti singur cum se face, din moment ce e la mare cautare)

onlyfans ( mda, stiu ce o sa zici, dar pe ziua de azi e o meserie aparent si faci bani garla la cat de multi dubiosi sexual, platesc pe platforma asta )

Mecanic auto ( la inceput o sa fi un ajutor acolo, dar daca iti dai interesul si inveti rapid, ajungi sa ai propriul tau atelier )

in constructii ( in ziua de azi ducem lipsa de personal in domeniu, si putinii care au ramas, sunt platiti foarte bine din lucrari )

Si ar mai fi locuri de munca de genul, dar trebuie sa cauti exact pe cineva sau o metoda prin care sa fi eficient la ceea ce faci intr-un mod relativ rapid si sa-ti formezi multe relatii pentru a fi recomandat.

| CMGeorge98 explică (pentru StoicAnalysis):

Multumesc pentru sfaturi! Si da, stiu cum sta treaba cu OF-ul dar prefer ceva mai, nu stiu cum sa zic ( stii ce vreau sa zic )

| Zahdav22 a răspuns:

Casier la mega