| mihaela1mihaela a întrebat:

Cati ani dureaza facultatea de psihologie? Se castiga bine din aceasta meserie ca psiholog?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori faci o investitie si iti faci un cabinet particular ori mori de foame.

| mixxjim a răspuns:

Dureaza o vesnicie, ca si medicina. dupa cei 3 ani de facultate faci masteratul, 2 ani, ca-i obligatoriu, pe urma lucrezi ca psiholog undeva la stat (case de copii, asistenta sociala, licee etc) ca-i obligatoriu o perioada ca experienta profesionala, cu salariu de 2 bani ca-i salariu de stat, dupa care trebuie sa gasesti un psiholog cu cabinet propriu care sa te accepte si pe langa care sa-ti faci "ucenicia" daca vrei sa-ti faci cabinetl tau propriu, dupa care dai examen de atestare si de-abia pe urma iti poti deschide cabinetul propriu. ai aici conditiile de acreditare, adica daca nu esti acreditat nu poti avea cabinet propriu, poti activa doar in sistemul de stat http://www.psihoterapieanalitica.ro/meniu_11.php
succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine faci stomatologia...

| codrinstefan2103 a răspuns:

Facultatea de psihologie ține 3 ani și din ce știu de la alți colegi care-s pe acolo, nu prea ai perspective de viitor.