| Whdjxkckdkdfkc a întrebat:

Cati ani dureaza facultatea de stomalogie(dentist), ma refer cati ani descoala trebuie. Dupa cei 6 ani de facultate mai trebuie sa fac ceva? Sau imi pot deschide cabinet? Se merita sa dau la stomatologie?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

6 ani durează.
Te poți angaja după ce termini sau poți continua studiile dacă vrei sa fii și chirurg sau un doctor cu niște cunoștințe mai avansate.
Îți poți deschide cabinet dacă ai mulți bani sa faci asta și îți și găsești clientela ca sa îți recuperezi repede investiția. Cel mai bine ar fi sa te asociezi cu un alt stomatolog sau mai mulți.
Dpdv financiar, merita, normal, dar tine și de tine. Nu e o meserie tocmai plăcută, sa umbli de dimineața pana seara in gura pacienților, e și foarte stresant. Gândește-te dacă ti se potrivește și dacă ai înclinații către acest lucru.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o meserie banoasa dar trebuie sa inveti carte multa, din cate am auzit ca dureaza intre 4 si 6 ani. dupa ce termini facultatea trebuie un certificat ca sa demonstrezi ca ai terminat si-ti poti deschide un cabinet / clinica. mult succes