| Luluuu123 a întrebat:

Cati ani faci la fiecare specializare la medicina? Adica dupa cei 6 ani de medicina generala cati mai trebuie sa faci pentru a deveni orice fel de doctor? Nu sunt sigura pe ce specializare sa ma duc, dar vreau sa iau in calcul si anii de scoala.

Răspuns Câştigător
| Robeeert1 a răspuns:

Poți să-ți alegi ce specializare vrei. Cu cât ai notă mai mare la examenul final cu atât ai mai multe șanse să prinzi fix ce specializare vrei. Neurochirurgia, Cardiologia etc sunt specializari grele cu 6 ani de rezidențiat, dar sunt și specializări măi ușoare cum ar fi dermatologia cu 4 ani. Există o listă pe internet, ți-o trimit dacă o găsesc.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

3 ani la majoritatea specializărilor, la unele, 4.

| Robeeert1 a răspuns (pentru sadrian46):

La unele 5, la unele 6 ba chiar la unele 7winking

| Donsavas a răspuns:

Se fac intre 4-6 ani si nu ti imagina ca vei fi repartizat/a la ce specializare vrei sau ti se potriveste. Intri unde ai posibilitatea.