| YoMihai a întrebat:

Caut si eu un job cu ore fixe. Am intrat la liceu, am 14 ani si am nevoie de un "serviciu". Are cineva idee de vre-unul exclusiv Sebastian intre Rahova si Calea 13 Septembrie.

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Nu vreau sa-ti spulber visele dar intr-o societate in care rata somajului e atat de ridicata cum e la noi si in care 2 din 3 persoane cu studii superioare absolvite nu-si gasesc de munca, nu vad cum ar putea cineva fara studii sa o faca. LASAND ASTA LA O PARTE, NU AI VARSTA LEGALA PENTRU A LUCRA, NICI MACAR PART TIME (trebuie sa ai minim 16 ani si incuvintare scrisa din partea parintilor). Iti recomand sa te ti de scoala, sa tragi acolo tare pentru a primi burse de excelenta daca iti doresti niste bani de buzunar dar mai ales pentru a te pregati pentru viitor, tocmai pentru a avea certitudinea ca la finalul facultatii iti vei putea gasi un job bine platit, cum iti doresti. In cazul in care tu tii mortis sa ma contrazici ca poti obtine un job inca de acum, am o singura intrebare la care sper sa imi raspunzi sincer: Ce stii sa faci? ce te recomanda pe tine sa iei un post unei persoane sa spunem..cu mai multa experienta?happy

| YoMihai explică (pentru TheAce):

Am lucrat o luna la impartitor de pliante prin blocuri. 250 lei - 9 zile plus 150 cadou daca nu faci "smecherii" de genul sa arunci pliante ca sa scapi mai repede. Si am vazut si ospatar dar era prea departe cu 500-1000 lei/luna. Astea la 14 ani. Ma gandeam ca mai sunt si altele. Crede-ma ca daca vreo agentie are nevoie de oameni seriosi, angajeaza si de la 14 in sus.

| TheAce a răspuns (pentru YoMihai):

Uite, te inteleg. Chiar te inteleg. Cu totii vrem bani si un salariu stabil, de foarte tineri. Agentiile insa, te asigur, nu angajeaza sub 18 ani. Asta pentru ca daca sunt prinse, ei bine, sunt ingropate. Stii si tu asta. Poti incerca un job ca ''impartitor de pliante'', cum ii spui tu. Poti incerca de asemenea sa te implici in cadrul consiliului eleviilor liceului tau in roganizarea unui eveniment (daca apelati la mine mai ales, hehe ). Iti sugerez insa sa incerci varianta mea, cea referitoare la bursele de excelenta. Esti la o varsta la care nu e legal sa muncesti, drept urmare nu stiu cine isi va asuma riscul de a te angaja, fie si la negru.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

E greu sa gasesti la varsta asta ceva serios, si mai ales stabil, mai ales pe o specializare anume. Impartit pliante, ajutor la o saormarie, lipitor de afise... etc. Sunt destui cu liceu terminat si bacul luat si tot nu gasesc mare lucru. Eu zic sa te concentrezi pe studii.

| Expressions a răspuns:

La 14 ani nu cred ca te ia nimeni.