| Yoh a întrebat:

Ce ar trebui sa devin broker? imi trebuie o facultate ceva? se merita sa urmez acest job?

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Brokerul este de fapt un intermediar si exista in domeniul financiar dar si in asigurari, ca domenii principale. Iti trebuie facultatea de finante-banci din cadrul Academiei de Studii Economice, apoi sa te angajezi intr-o institutie financiar-bancara sau firma de asigurari, depinde ce domeniu vrei, iar acolo urmezi niste cursuri de specializare pentru asa ceva. Iti trebuie studii superioare de specialitate pentru a intelege cu ce lucrezi, care-i mecanismul de vanzare-cumparare, scheme financiare etc, e o meserie destul de complicata (mi se pare mie) pentru oameni cu adevarat pasionati de cifre si de mecanisme financiare. Gasesti aici un articol interesant in domeniu http://www.wall-street.ro/qa/46425/Ce-inseamna-sa-fii-broker-la-Bursa/141

Răspuns utilizator avertizat
| uka08 a răspuns:

Nu iti trebuie neaparat facultate, unele firme te iau si fara bac pentru a te forma ele dar ca sa avansezi da ai nevoie si de facultate si de bac si pot spune ca da se merita desi inceputul este greu si o sa iti vina de foarte multe ori sa zici "GATA" crede-ma salarul te va motiva sa stai si sa continui hehe
spor la dat telefoane daca te bagi