| sIncognito a întrebat:

Ce as putea face doar cu diploma de psihologie, fara vreun master?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Doar cu diploma de licenta poti sa iti deschizi cabinet, dar numai dupa ce esti acceptat de catre Colegiul Psihologilor din Romania. De asemenea trebuie sa fii sub supervizare cativa ani, adica sa ai un psiholog cu experienta. Masterul e doar o specializare in clinica, educatie, psihoterapie etc.

http://www.psiholog-sector3.ro/......e-psiholog - cateva detalii

https://lege5.ro/......n-09112018 -> ceva mai complex

*Facultatea de Psihologie de la Cluj si cea de la Universitatea Bucuresti NU SUNT USOARE! In primul rand la psihologie citesti doar literatura de specialitate (articole scrise in limba engleza), nu ''Cum sa fiu fericit''(exemplu). Studiezi despre functiile creierului, psihopatologie si multe alte materii care nu sunt usoare pentru cine nu a fost antrenat sa retina informatii.

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îți exerciți profesia de psiholog.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trei ani? Pe vremea mea se făceau 5.

| RoCkKiD a răspuns:

Masterul e irelevant.

Cele mai accesibile lucruri sunt sa te apuci de o formare ca sa iti deschizi cabinet sau sa cauti un job in HR.
In rest poti face ceea ce faci cu orice alta diploma, iti cauti un job. la noi nu prea conteaza ce background ai atat timp cat inveti repede si te adaptezi.

| Iote a răspuns:

Te duci la ingrijit batrani in Italia.
Stiu o persoana care a lasat un job important si foarte bine platit ca sa faca psihologia, cu visul ca va deschide cabinet. A absolvit, inclusiv master, dar nu a putut deschide cabinet. Ii trebuiau nu stiu cati ani de practica la alt medic. Si nici asa nu avea garantia ca va reusi. In final, a ajuns sa ingrijeasca batrani in Italia.

| supadeceapa a răspuns (pentru Iote):

Bs. Psihologia e un domeniu vast si poti face multe cu diploma, dar trebuie sa te duca si capul.

| Iote a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu stiu. Dar nu stiu cei care se duc repede la psihologie pentru ca obtin usor o diploma. Iar daca "nu te duce capul" poti sa faci mai mult rau decat bine, dand sfaturi proaste.

| supadeceapa a răspuns (pentru Iote):

Cum adica usor? E o facultate chiar grea laughing.

| Iote a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, cum sa nu!
Nu vinde tu castraveti, gradinarului.

| Iote a răspuns (pentru Iote):

Adica, e grea daca nu te duce capul...

| aimullah123 a răspuns (pentru supadeceapa):

Din ce punct de vedere e grea?

| supadeceapa a răspuns (pentru Iote):

Sa înțeleg că tu speli babele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O impaturesti, si o bagi sub piciorul mesei care e mai scurt, ca sa nu se mai balangane masa.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Din cate stiu eu psihologia nu e facultate, nu ai cum sa faci master
poate ma insel, dar am inteles ca psihiatrul e doctor, a facut facultate, a facut rezidentiat, psihologul a facut doar 3 ani de psihologie

| aXy99 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Stii gresit. Psihiatrul are facultatea de medicina terminata, psihologul are facultatea de psiholgie.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

E cam cum ai spus tu, doar ca acea "psihologie terminata" este facultatea de psihlogie. Da, FACULTATE, se poate face si masterat, chiar si doctorat.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru aXy99):

"facultatea"?!?
... vrei sa spui nume pompos pentru un colegiu, pus pur din motive de reclama

facultate 5+ ani (doctorii fac 6)
colegiu 3 ani

"facultatea" de psihologie dureaza 3 ani... do the math!

| aXy99 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

In limba romana cuvantul "colegiu" nu inseamna ce crezi tu. Cauta in DEX. Se numeste facultate de psihologie, punct.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru aXy99):

M-am uitat, mai mult de curiozitate decat de verificare
1. inseamna SI ce spun eu
2. ai inteles FOARTE EXACT ce am vrut sa spun
asa ca... restul nu mai conteaza, orice te face pe tine sa te simti bine ca m-ai contrazis!

| aXy99 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Am facultate de psihologie in cadrul universitatii in care invat. Si asa e peste tot. Facultate de psihologie, nu colegiu. O fi denumirea de colegiu in alte tari.

| sIncognito explică:

Daca nu stiti ce vorbiti nu mai raspundeti oamenilor.