| Heidi a întrebat:

Ce as putea lucra in comert sau turism? Ce meserii exista in aceste domenii?

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Vanzator, asistent, casier, agent hotelier, receptioner, menajera, direcror vanzari, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. account managerul - interfata necesara intre agentii si firme pentru business travel

2.programatorul de activitati turistice - emergent in panorama internationala, si ca urmare a efectului de agregare a agentiilor de voiaj si a specializarii necesare in raport cu diferitele tipuri de clienti;

3.insotitorul cultural, adica un ghid care poate avea diferite specializari (cunostinte istorice, artistice, ambientale etc) si abilitati comportamentale si relationale; acesta se gaseste printre profilurile cele mai inovative care permit activarea ofertei turistice de tip istorico-artistic, religios, ambiental, asigurand competentele necesare si medierea culturala.

4. specialisti pe partea de Internet Company; acestia nu au competente doar in tehnologia informatiei, ci si cunostinte specifice in sectorul online.

In zona de cazare si restaurante, printre cele mai "de viitor" meserii se numara:

1. food&beverege manager - din ce in ce mai mult este necesar ca acesta sa posede cunostinte semnificative de administratie

2. somelier - nu numai in restaurantele de clasa medie-inalta, ci si in cadrul activitatilor legate de dezvoltarea propunerii de produse enogastronomice si agroturistice.

In zona serviciilor pentru turism, ca meserii de viitor, in special la nivel de contracte de consultanta, se numara managerii de destinatie, planificatorii de circuite tematice, sau expertii in marketing teritorial.

Cele mai solicitate meserii din domeniul HoReCa, in prezent

1. ghid expert in bunuri istorice si monumentale si ghid ambient

2. insotitor, organizator de itinerarii locale si Interpreti

3. ospatar vorbitor de limbi straine
Cam astea sunt meseriile in turism. Meserie frumoasa, satisfactie materiala zero. Daca ai vreo *** mareata pe la o agentie de turism, good luck, daca nu, chiar vei avea nevoie de noroc.

| GheNsS a răspuns:

Sa fi Ghid 3 milioane salariu pe luna.Depinde de tine si pe unde mergi....Bafta!

| raducanuu a răspuns:

Depinde enorm de ceea ce vrei sa faci. Poate te-ar ajuta un raspuns de la cineva specializat din domenii specializate, precum HoReCa. Incearca la baietii de la http://agromontana.ro