| XxKAMELIAxX a întrebat:

Ce ati alege dintre profesoara/invatatoare/educatoare? Argumentați, va rog.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de tine ce copii iti plac mai mult. Pentru invatattoare si educatoare e mai putina munca, mi se pare ca nu necesita sa faci facultate ci doar liceu pedagogic. Pentru profesor trebuie sa faci o facultate + modul psihopedagogic, licenta pentru generala, master pentru liceu.

| Bondarel99 a răspuns:

Ca educatoare ai mai putina bataie de cap. Practic trebuie sa te joci si sa faci activitati educative cu acei copii.
Ca invatator/profesor trebuie sa fii foarte bine pregatit, sa inveti mult apoi sa te chinui sa il inveti ceva pe copilul ala, iar asta e o responsabilitate foarte mare mai ales pentru un invatator. Trebuie sa iti faci treaba cum trebuie, sa respecti programa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Educatoare este cea mai importantă, căci ea o înlocuiește pe mama. Te vei simți ca mamă a 15-20 de copii.

| Donsavas a răspuns:

Este o mare diferenta intre acestea. Sunt pregătiți diferite.