| XxKAMELIAxX a întrebat:

Ce facultăți poti face daca vrei sa devii educatoare/invatatoare/profesoara?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daria ti-a explicat destul de clar cum sta treaba cu educatoare/invatatoare. Daca vrei sa te faci profesoara trebuie sa te hotarasti de ce, daca vrei romana trebuie sa faci facultatea de litere, daca vrei maatematica trebuie sa faci facultatea de matematica sau ceva similar + ca trebuie sa faci modulul psihopedagogic.

Dupa absolvirea facultatii vei da un examane de titularizare si pe baza rezultatutlui vei fi repartizata la o scoala cu un psot liber de profesoara pe domeniul tau care nu e neaparat sa fie la tine in oras.

| Daria191919 a răspuns:

Pentru invatatori se face facultatea de Știinte ale educatiei; facultate care este in cadrul universitatii din Bucuresti sau din orasele mari din tara care au universitati. Specializarea se numeste Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar, adica iesi educatoare sau invatatoare. Poti merge acolo indiferent de ce liceu ai absolvit.