| CiuxyM a întrebat:

Ce ati alege intre o facultate de "Finante, Asigurari, Banci si Burse de Valori" (FABBV) si o facultate de "Marketing"? Care credeti ca e mai de viitor? Care credeti ca ofera o gama mai larga de locuri de munca? Care credeti ca isi merita timpul acordat? Ce ati sfatui un viitor student?

3 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

Finante clar.eu am ales contabilitate, care e la fel de buna, sau chiar mai buna desi toti se bat sa intre la finante. daca vrei ceva si mai bun poti alege CSIE (cibernetica, statistica si informatica economica).

| mixxjim a răspuns:

Categoric prima. numai din denumire deja iti poti da seama ca ai 4 domenii in care te poti lansa dupa terminare. in plus, firmele mari de consultanta financiare, gen PriceWaterhouseCoopers daca ai auzit de ei iau absolventii acestei sectii cu 4 maini, se bat pe ei. Foarte simplu se poate migra si spre contabilitate, care iar este o meserie buna si cu perspective. Este mai grea insa ca studii decat marketingul, e mate mai multa, la finante chin cu instrumente financiare, la asigurari chin cu calcule actuariale, la burse de valori cu indicii, dar la sfarsit se merita. marketingul este un termen si un profil oarecum general, aici poti intra pe vanzari in general si facultatea e ceva mai lejera.

Răspuns utilizator avertizat