| AdelinaC a întrebat:

Ce calitati iti trebuie ca sa fii medic/ca sa urmezi facultatea de medicina?

Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Ca sa fii medic? happy har de la Dumnezeu.
Ca sa urmezi facultatea de medicina trebuie sa te pregatesti sa inveti foarte mult. Deci rezistenta la efort, inteligenta, memorie buna si pasiunea de a face bine oamenilor. Fiindca in momentul in care ai intrat la medicina s-a cam terminat cu viata ta personala, timpul liber va fi aproape inexistent.

10 răspunsuri:
| AdelinaC explică:

Parmalat(sau alta persoana care se pricepe)...cum adica se termina viata personala? Adica daca voi alege sa fiu medic nu voi putea sa ma casatoresc sau sa fac un copil, etc? Sau asta e doar pe perioada facultatii sau daca aleg anumite domenii(si care?)?

| AdelinaC explică:

Multumesc frumos pentru raspunsuri, toate au fost folositoare.

mira
| mira a răspuns:

Sa simti nevoia sa-l ajuti pe cel in suferinta, chiar daca este murdar si sarac, sa fii mereu curios pentru descifrarea tainelor organismului uman, sa perseverezi in invatatura toata viata, sa fii tare la anatomie, chimie, fizica si limbi straine ca sa te poti informa rapid din intreaga lume.

| Parmalat a răspuns:

@ ana
Cel putin pe perioada facultatii cand vei avea foarte mult de invatat; dupa ce ajungi sa profesezi, normal ca lucrurile se vor schimba putin dar pana acolo e drum lung.
Eu am o amica la medicina si stiu sigur ca are un program foarte incarcat sad
+ o biblioteca intreaga de carti apartinand maica-mii, numai pe specializarea pneumologie laughing)... deci... n-as spune ca e foarte usor happy

| Parmalat a răspuns:

Hey... nu vreau sa te descurajez... okei? big hug Si sor'mea vrea sa dea la medicina. Imi place foarte mult cand vad oameni care intr-adevar vor sa faca bine celor din jur. O sa treci peste toate si o sa ajungi medic daca asta iti doresti :*

| pwp a răspuns:

Sa fii rea! eu as fi vrut sa fiu medic, dar sunt prea calda si miloasa, plus ca mi-e frica de sange!
pa-pa!love struck

| Nicoleta a răspuns:

In primul rand sa iti placa meseria de medic, sa fii dispusa sa incepi de "jos", apoi sa inveti foarte multi ani.

| CarmenR a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii foarte pasionat si sa iti doresti sa salvezi vieti. In al doilea rand trebuie sa ai notiuni de chimie si anatomie. In al treilea rand trebuie sa ai un stomac foarte tare si putin sange sa nu te sperie. Mult succes!

| BrancoveanuAlexandra a răspuns:

Sa ai sange rece in primul rand...sa nu ati fie mila :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult curaj