| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti,in ziua de astazi este o idee buna sa faci dreptul,pentru ca apoi sa devii notar?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, profesia de jurist, indiferent de calitatea in care o sa profesezi (notar, avocat, judecator, procuror, consilier juridic, secretar de consiliu local) este o profesie buna dar destul de grea, trebuie sa inveti tot timpul cat profesezi, legislatia este vasta si se schimba mereu. Numai bine!

| corolav a răspuns:

Facultatea nu e chiar grea dar greu e de intrat. Și cel mai greu este apoi de a profesa, de a intra în sistem.
E nevoie de pile grozave și destui bani pentru „ungere", ca să ajungi pe funcții de avocat, procuror, judecător, grefier, consilier juridic.
După ce ai intrat totuși în sistem trebuie să joci cum se cîntă că altfel dispari repede de pe scenă.
E o viață destul de mizerabilă și ÎN NICIUN CAZ pentru împărțitorii de dreptate. Trebuie să fii mai cîine decît ceilalți pentru a reziste.
De exemplu: ca avocat, nu contează că al tău client este hoț sau criminal ( lucru vizibil și de pe lună), important este să-i susții cauza și să faci tot posibilul să nu fie condamnat sau cu condamnări cît mai mici.
Se cîștigă foarte bine dar e o viață dăruită diavolului.

| taviyamato2 a răspuns:

Da, daca ai pile, si e o meserie inutila pentru societate, la notari le mai zice stampilatori, invarti harti si frustrezi oamenii nu produci nimic