| BiddySustineCampaniaTPUrevive a întrebat:

Ce faci ca sa ajungi notar public? Banuiesc ca Dreptul, iar apoi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa obtinerea licentei in drept trebuie sa indeplinesti conditiile cerute de L.36/1995, art.16 si 20, faci un stagiu de 2 ani pe langa un notar public, sa reusesti la examenul de definitivare in profesie, sa fii numit prin ordin al ministrului Justitiei si sa ai un cabinet notarial. Aici: http://www.uniuneanotarilor.ro/? p=3.1&lang=ro poti vedea ce presupune si ce conditii trebuie indeplinite in fiecare etapa. Succes si numai bine!

| gabriela2201 a răspuns (pentru Ioandelasal):

In prezent, 2020, e nevoie sa iei minimum 7 la un test din drept civil si notiuni juridice organizate de INR. daca iei minimum 7, faci in ctr cu ei de 2 ani, si in timpul asta faci teorie si practica. In timpul cursului poti lucra pe langa un notar.

1 răspuns: