| PurpleMonster a întrebat:

E greu sa devii notar în ziua de azi? Vreau niște păreri de la cei care practica aceasta profesie.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa daci facultatea de drept, dupa care faci specializare si examen pentru a deveni notar.
Facultatea de drept nu e usoara: multi candideaza si putini o termina.

| Violleta2022 a răspuns:

Un post de notar apare odata la cativa ani, desii de pe bancile facultatii de Drept ies cateva mii in fiecare an, dar fara sanse sa se angajeze.
Multi fac munca voluntara si administrativa pe la alti notari cu anii, sperand ca pana la urma ii angajeaza, dar sansele sunt minime, fiindca tot timpul sunt alti 10 care se ofera voluntari, doar ca sa invete.

| Frank51 a răspuns:

Ce ar fi să întrebi un notar?

| gabicoo a răspuns:

Se rup notarii în paișpe să-și facă cont și să posteze pe TPU!
winking
E plin de notari pe aici!
laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt 24 de locuri în profesie pe an în toată țara. Tu ce zici? laughing

| Werrich a răspuns:

Cum poate fi dobândită calitatea de notar
La ora actuală, poate deveni notar public o persoană care îndeplinește următoarele condiții, menționate de Legea notarilor publici:

a) are cetăţenia română, a unui stat membru al Uniunii Europene, a unui stat aparţinând Spaţiului Economic European sau a Confederaţiei Elveţiene şi are domiciliul sau, după caz, reşedinţa obişnuită în România (dovada se face cu acte eliberate de autorităţile române competente);

b) are capacitatea de exerciţiu deplină, dovadă care se face printr-o declaraţie autentică a persoanei, din care să rezulte că nu a pierdut şi nu i-a fost restrânsă capacitatea de exerciţiu;

c) este licenţiat în drept, dovadă care se face cu diploma de licenţă obţinută în România sau, în cazul obţinerii în altă ţară, echivalată sau recunoscută de autorităţile române;

d) nu are antecedente penale rezultate ca urmare a săvârşirii unei infracţiuni de serviciu sau în legătură cu serviciul ori a săvârşirii cu intenţie a unei alte infracţiuni, dovadă care se face cu certificatul de cazier judiciar sau echivalentul acestuia, eliberat de autoritatea competentă din statul sau, după caz, statele al cărui/căror cetăţean este;

e) se bucură de o bună reputaţie, dovedită cu scrisoare de recomandare, de regulă, de la angajator, organizaţia profesională, universităţi, instituţii sau altele asemenea, precum şi cu certificat de cazier fiscal sau echivalentul acestuia, eliberat de autoritatea competentă din statul sau, după caz, statele al cărui/căror cetăţean este;

f) cunoaşte limba română, dovadă ce se face prin atestatul de cunoaştere a limbii române eliberat de catedrele de specialitate ale instituţiilor de învăţământ superior de specialitate;

g) este aptă din punct de vedere medical, fizic şi psihologic pentru exercitarea funcţiei, dovadă care se face cu certificatul medical eliberat de comisia de examinare medicală a judecătorilor, procurorilor, magistraţilor-asistenţi şi personalului asimilat acestora, precum şi a candidaţilor pentru admiterea în magistratură;

h) a deţinut timp de 2 ani calitatea de notar stagiar, a absolvit Institutul Notarial Român şi a promovat examenul de definitivat sau a exercitat timp de cel puţin 6 ani o funcţie de specialitate juridică şi a promovat concursul de admitere în funcţia de notar public.

| PogChamp a răspuns (pentru Werrich):

Pe scurt... pile.