| GRYM2 a întrebat:

Ce cunostinte iti trebuie pentru a deveni sau a te inscrie pentru a deveni pilot pentru un avion de lupta in cadrul armatei? Ce materii trebuie sa le aprofundezi foarte mult pentru a fi acceptat?
Si mai exact ce capitole?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Scoli multe

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa devii pilot in aviatia militara - asta este pilotul de lupta - trebuie sa urmezi academia de aviatie, sectia piloti.
Nu stiu daca iti trebuie o materie sau alta aprofundata. De regula cele care se cer pentru academia militara de aviatie.
Examenul cel mai greu este examenul medical. Doar un indiciu: esti verificat cum actioneaza corpul tau in camera barometrica. Mi-a spus un pilot ca atunci cand a intrat el, din liceul militar in care a invatat, s-au prezentat la examenul medical 37 de elevi si au reusit 2. Elevi care pe urma au urmat alte academii militare, deci erau perfect sanatosi.

| BursucDinCluj a răspuns:

Funda?

| andreighlol a răspuns:

Trebuie sa urmezi Academia Fortelor Aeriene. Admiterea e destul de simpluta, matematica asemanatoare cu cea data la bac (mate-info) si engleza (nivel b2)